• Kobieta u lekarza
  W sobotę i w niedzielę w specjalnym cytobusie stojącym obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Badania wykonywane będą w ramach VIII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna, bo zdrowa".
 • Kobieta
  Badanie przesiewowe raka szyjki macicy w Polsce nie ma sensu, przynajmniej w tej postaci, w jakiej jest prowadzone. Lepiej byłoby sfinansować szczepienia chroniące przed wirusem HPV – ocenił we wtorek w Warszawie dr hab. Bogdan Michalski z Katowic.
 • Rak szyjki macicy zabija ponad połowę chorych
  Ta sytuacja nie zmienia się od 20 lat. Głównym powodem jest zbyt późne zgłaszanie się do lekarza ginekologa. Eksperci ubolewają nad tym, gdyż rak szyjki macicy bardzo wcześnie wykryty jest wyleczalny.
 • Kobieta cierpi na ból brzucha
  Przynajmniej co kilka miesięcy odwiedzasz fryzjera? Chodzisz na manicure? Do kosmetyczki? Dlaczego więc tak trudno pamiętać ci o tym, by raz w roku umówić się na wizytę u ginekologa? Przecież tutaj stawka jest dużo wyższa niż zadbany wygląd – to twoje zdrowie, a nawet życie. Dzięki regularnym badaniom wiele typowo kobiecych chorób można wykryć we wczesnym i w pełni wyleczalnym stadium. To dotyczy także raka.
 • Grzyby shiitake
  Wirus HPV atakuje jamę ustną, gardło i narządy rodne. Obwiniany jest o wywoływanie groźnego raka głowy i szyi oraz okolic intymnych. Jak wynika z najnowszych badań, ekstrakt z grzybów shiitake zabija wirusa HPV.
 • Wizyta u lekarza
  Rak szyjki macicy jest jednym z groźniejszych nowotworów - co roku dotyka blisko 4 tys. Polek. Wiele chorych, u których zbyt późno zdiagnozowano niepokojące zmiany, umiera. Tymczasem proste działania profilaktyczne - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii - pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.
 • Ważna mammografia, by wykryć raka
  Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 • Rak szyjki macicy często diagnozoany jest za późno
  Codziennie pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Jest to nowotwór, który rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.
 • Zamiast cytologii test octowy?
  Procedura jest prosta i może być wykonana nawet przez pielęgniarkę. Daje wynik niemal od razu, co pozwala na szybką interwencję. Według naukowców test octowy pomoże obniżyć śmiertelność z powodu raka nawet o jedną trzecią.
 • Kobiety wstydzą się i nie badają
  Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny rozpoczyna kampanię na rzecz dobrej opieki ginekologicznej. Przeanalizuje zamieszczone w internecie ankiety na ten temat. Współorganizatorem programu jest Kampania przeciw Homofobii.