• Kobieta cierpi na ból brzucha
  Przynajmniej co kilka miesięcy odwiedzasz fryzjera? Chodzisz na manicure? Do kosmetyczki? Dlaczego więc tak trudno pamiętać ci o tym, by raz w roku umówić się na wizytę u ginekologa? Przecież tutaj stawka jest dużo wyższa niż zadbany wygląd – to twoje zdrowie, a nawet życie. Dzięki regularnym badaniom wiele typowo kobiecych chorób można wykryć we wczesnym i w pełni wyleczalnym stadium. To dotyczy także raka.
 • Grzyby shiitake
  Wirus HPV atakuje jamę ustną, gardło i narządy rodne. Obwiniany jest o wywoływanie groźnego raka głowy i szyi oraz okolic intymnych. Jak wynika z najnowszych badań, ekstrakt z grzybów shiitake zabija wirusa HPV.
 • Wizyta u lekarza
  Rak szyjki macicy jest jednym z groźniejszych nowotworów - co roku dotyka blisko 4 tys. Polek. Wiele chorych, u których zbyt późno zdiagnozowano niepokojące zmiany, umiera. Tymczasem proste działania profilaktyczne - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii - pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.
 • Ważna mammografia, by wykryć raka
  Przeżywalność kobiet chorych na raka piersi w Polsce wynosi 76%, dla porównania unijna średnia to 84%. Istotną przyczyną tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność nowotworów, będąca konsekwencją słabo rozwiniętej profilaktyki raka w naszym kraju. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększanie świadomości roli profilaktyki raka są cytomammobusy. Bezpłatne badania przesiewowe organizuje w tym miesiącu mobilna pracownia mammograficzno-cytologiczna Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
 • Rak szyjki macicy często diagnozoany jest za późno
  Codziennie pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Jest to nowotwór, który rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.
 • Zamiast cytologii test octowy?
  Procedura jest prosta i może być wykonana nawet przez pielęgniarkę. Daje wynik niemal od razu, co pozwala na szybką interwencję. Według naukowców test octowy pomoże obniżyć śmiertelność z powodu raka nawet o jedną trzecią.
 • Kobiety wstydzą się i nie badają
  Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny rozpoczyna kampanię na rzecz dobrej opieki ginekologicznej. Przeanalizuje zamieszczone w internecie ankiety na ten temat. Współorganizatorem programu jest Kampania przeciw Homofobii.
 • Tylko 45 proc. kobiet w wieku 20-50 lat robi badanie cytologiczne regularnie
  Edukacja kobiet na temat raka szyjki macicy i jajnika oraz przekonywanie do wykonywania regularnie badań cytologicznych u ginekologa - to cele kampanii "Zostań superbohaterką, zrób cytologię".
 • Jest program profilaktyki nowotworu szyjki macicy
  Edukacja, szczepienia, badania cytologiczne oraz wprowadzenie kompleksowego rejestru tych badań - to cele zawartej w Katowicach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
 • Szczepienie przeciwko HPV powinno być obowiązkowe dla dziewczynek?
  Wszystkie dziewczęta powinny być szczepione przeciwko wirusowi HPV, który znacznie zwiększa ryzyko raka szyjki macicy - zaleca Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.