• Kobieta w szpitalu
  Opieka koordynowana, która jest już obecna w polskiej służbie zdrowia, a jej zakres ma być poszerzany, jest dobrym rozwiązaniem dla starzejącego się społeczeństwa – ocenili eksperci podczas 22. Kongresu Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia "Innowacyjna ochrona zdrowia" w Katowicach.
 • Rodzice z noworodkiem
  Statystyczna Polka rodzi obecnie dziecko w wieku ponad 29 lat – o 3 lata później, niż jeszcze w 2000 r. – poinformowano podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. O połowę spadła natomiast w ciągu ostatnich 10 lat umieralność okołoporodowa dzieci.
 • Rodzice z noworodkiem
  Maksymalnie do końca 2018 r. będą obowiązywały medyczne standardy łagodzenia bólu porodowego oraz opieki okołoporodowej, które do tej pory określał resort zdrowia. Teraz chce, by opisem procedur zajmowały się towarzystwa naukowe. Likwidacji standardów obawia się fundacja "Rodzić po ludzku".
 • Kobieta w ciąży trzyma wyniki badania USG
  Ograniczony dostęp do badań genetycznych, nieinformowanie pacjentek o ich prawach, nie zapewnienie im warunków intymności i wsparcia psychologicznego - to problemy, które nadal pojawiają się w zakresie opieki okołoporodowej Polek. W czwartek rozmawiano o tym w Biurze RPP.
 • Personel medyczny jest zobowiązany do poszanowania intymności i godności rodzącej
  Szpitale nie przestrzegają standardów opieki okołoporodowej. Według raportu Fundacji Rodzić po Ludzku w wielu porodówkach nadal dochodzi do łamania praw pacjentek.