• Chory w szpitalu trzyma przycisk do wezwania pomocy
  Ofiary zdarzeń medycznych będą dostawać odszkodowania: od 1,5 do 300 tys. zł. Resort zdrowia ma gotowy projekt, choć na razie leży on w ministerialnej zamrażarce. 
 • Lekarz
  Reportażysta Paweł Reszka zatrudnił się w ramach eksperymentu w jednym ze szpitali jako sanitariusz. Na podstawie tego doświadczenia napisał książkę. O swojej historii i spostrzeżeniach opowiedział w "Dzień Dobry TVN". Dlaczego lekarze są często nieczuli na cierpienie pacjentów?
 • Kobieta trzyma kapsułkę
  50 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które – stale noszone przy sobie – będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne problemy i zareagować.
 • Pacjent podpięty pod aparaturę szpitalną
  Każdego roku w śpiączkę zapada w Polsce ok. 15 tys. osób. Część z nich dzięki wysiłkom lekarzy i rehabilitantów udaje się wybudzić – twierdzą eksperci. Pacjenci ci doznają rozległych urazów mózgu na skutek wypadku, udaru mózgu, podtopienia lub zachłyśnięcia się wodą.
 • Nerki
  Jedynie 5 proc. dializowanych osób jest zgłaszanych do przeszczepu nerki, co oznacza, że aż 95 chorych pozostaje wciąż poza listą oczekujących na transplantację - wyjaśnia dyrektor Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM).
 • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rybniku
  Prokuratura Rejonowa w Rybniku (Śląskie) wszczęła śledztwo ws. możliwego błędu w sztuce lekarskiej wz. ze śmiercią 32-letniego mężczyzny, który w piątek wieczorem zmarł nieopodal rybnickiego szpitala. Wcześniej zgłosił się on tam do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
 • kobieta u lekarza
  O relacjach pacjent - lekarz wypowiedzieli się w "Dzień Dobry TVN" wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia „Primum non nocere” Adam Sandauer oraz dziennikarz Krzysztof Skórzyński. Czy lekarz może zataić informacje na temat stanu zdrowia pacjenta przed nim samym lub przed jego bliskimi? Co powinno się zmienić?
 • Pielęgniarki w szpitalu
  O czym musi pamiętać pacjent trafiając na SOR? Na to pytanie odpowiedzieli w "Dzień Dobry TVN" lekarz, który pracował na SOR Konrad Matyja oraz ratownik medyczny Piotr Amenda. Jacy pacjenci tam trafiają? - Zalew pacjentów, którzy mogliby w tym czasie skorzystać z pomocy lekarza w ramach innej struktury, odciąga personel SOR-u od tych przypadków, które wymagają pomocy natychmiastowej - powiedział Matyja. Jak funkcjonuje SOR? Jak pacjenci są klasyfikowani?
 • Posiłek i leki
  Nieprawidłowo skomponowane jadłospisy i niespełnianie wymagań sanitarnych – to najczęstsze nieprawidłowości, wykryte przez Inspekcję Handlową i Państwową Inspekcję Sanitarną podczas kontroli posiłków podawanych pacjentom w szpitalach.
 • Lekarz z pacjentką, która płacze
  Każda placówka medyczna i każdy lekarz będą mieli obowiązek zadbać o to, by chory nie zmagał się z bólem. Inaczej czekają ich kary i pozwy. Projekt zmian wkrótce przyjmie rząd.