• Kobietę boli brzuch
  Parazytozy to choroby wywołane przez pasożyty, czyli organizmy żyjące kosztem żywiciela. Mogą one bytować zarówno na powierzchni ciała, jak i w jego wnętrzu, powodując szkodliwe, a czasem nawet zagrażające życiu powikłania.
 • Sam Kanizay, 16-latek, którego zaatakowały wszy morskie, wyszedł ze szpitala
  Takiego finału zabawy na plaży 16-letni Sam Kanizay nie mógł się spodziewać. Kiedy wyszedł z wody, zobaczył, że ma nogi pokryte krwią. Nie mógł zatamować krwawienia. Lekarze ze szpitala, do którego trafił, podejrzewają, że został zaatakowany przez wszy morskie.
 • Mycie warzyw i owoców
  Myjąc warzywa i owoce przed jedzeniem, usuwamy z nich piach i błoto, ale także larwy pasożytów, np. tasiemca. Dokładne wypłukanie pod bieżącą wodą pozbawi rośliny środków ochrony przed pasożytami czy szkodliwych resztek nawozów sztucznych. Umyte warzywa i owoce należy odsączyć na sitku lub ociekaczu, nie trzymać ich długo w wodzie, bo stracą smak.
 • William Campbell, Satoshi Omura i Tu Youyou
  Wynalezienie leków na malarię i inne choroby pasożytnicze - to sukces, za który przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Połowę nagrody otrzymają pochodzący z Irlandii, a pracujący w USA William C. Campbell i Japończyk Satoshi Omura. Drugą połowę - chińska naukowiec Youyou Tu.
 • Bakterie
  Nawet połowa warszawskich skwerów może być zanieczyszczona jajami jelitowych pasożytów pochodzących od psów i kotów. W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH badane są próbki ziemi pochodzące ze stołecznych skwerów, parków i alejek osiedlowych, gdzie wyprowadzane są psy.
 • Dziecko siedzi na nocniku
  Wedle szacunków większość z nas ma jakiegoś pasożyta. Tym bardziej, jeżeli chodzi o dzieci, które podczas zabawy za nic mają sobie zasady higieny, bo jeszcze niezbyt dobrze je rozumieją. W trosce o ich zdrowie warto pomyśleć o odrobaczaniu, które kiedyś było często praktykowanym zwyczajem.
 • Jagody, mięso, owoce oraz nasze ręce - są coraz częstszym zagrożeniem. O co chodzi? Jak wynika z ostatnich danych Państwowego Zakładu Higieny rośnie liczba chorób wywołanych przez pasożyty. To znaczy, że wracają tasiemce, coraz lepiej się mają owsiki i kleszcze.
 • Dzisiaj wszy może mieć każde dziecko - ostrzegają specjaliści. Warto przejrzeć głowę i sprawdzić czy z wakacji nasza pociecha nie wróciła z tymi pasożytami. Sygnałem jest drapanie się w głowę.
 • Piaskownica
  Jaja pasożytów, bakterie, zarodniki grzybów… Takie zagrożenia czyhają na dzieci w piaskownicach ostrzega rodziców sanepid. Jak sprawić, by lepienie babek nie skończyło się groźną chorobą? Podpowiadamy, jak ochronić swoje dziecko.