• Uczniowie w szkole
  Polskie szkoły i przedszkola atakuje epidemia wszawicy. Groźna choroba jest nie tylko trudna do wyleczenia, jest także dużym problemem społecznym. Czy do przebadania dzieci pod kątem wszawicy potrzebna jest zgoda rodziców? Jakie objawy daje nieleczona wszawica? Jak wygląda samo leczenie, a jak profilaktyka?
 • Jelita
  Toksokaroza to choroba wywołana przez pasożyty. Jakie są objawy? Jak można ją wykryć, a następnie wyleczyć?
 • Kobietę boli brzuch
  Parazytozy to choroby wywołane przez pasożyty, czyli organizmy żyjące kosztem żywiciela. Mogą one bytować zarówno na powierzchni ciała, jak i w jego wnętrzu, powodując szkodliwe, a czasem nawet zagrażające życiu powikłania.
 • Sam Kanizay, 16-latek, którego zaatakowały wszy morskie, wyszedł ze szpitala
  Takiego finału zabawy na plaży 16-letni Sam Kanizay nie mógł się spodziewać. Kiedy wyszedł z wody, zobaczył, że ma nogi pokryte krwią. Nie mógł zatamować krwawienia. Lekarze ze szpitala, do którego trafił, podejrzewają, że został zaatakowany przez wszy morskie.
 • Mycie warzyw i owoców
  Myjąc warzywa i owoce przed jedzeniem, usuwamy z nich piach i błoto, ale także larwy pasożytów, np. tasiemca. Dokładne wypłukanie pod bieżącą wodą pozbawi rośliny środków ochrony przed pasożytami czy szkodliwych resztek nawozów sztucznych. Umyte warzywa i owoce należy odsączyć na sitku lub ociekaczu, nie trzymać ich długo w wodzie, bo stracą smak.
 • William Campbell, Satoshi Omura i Tu Youyou
  Wynalezienie leków na malarię i inne choroby pasożytnicze - to sukces, za który przyznano tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Połowę nagrody otrzymają pochodzący z Irlandii, a pracujący w USA William C. Campbell i Japończyk Satoshi Omura. Drugą połowę - chińska naukowiec Youyou Tu.
 • Bakterie
  Nawet połowa warszawskich skwerów może być zanieczyszczona jajami jelitowych pasożytów pochodzących od psów i kotów. W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH badane są próbki ziemi pochodzące ze stołecznych skwerów, parków i alejek osiedlowych, gdzie wyprowadzane są psy.
 • Dziecko siedzi na nocniku
  Wedle szacunków większość z nas ma jakiegoś pasożyta. Tym bardziej, jeżeli chodzi o dzieci, które podczas zabawy za nic mają sobie zasady higieny, bo jeszcze niezbyt dobrze je rozumieją. W trosce o ich zdrowie warto pomyśleć o odrobaczaniu, które kiedyś było często praktykowanym zwyczajem.
 • Jagody, mięso, owoce oraz nasze ręce - są coraz częstszym zagrożeniem. O co chodzi? Jak wynika z ostatnich danych Państwowego Zakładu Higieny rośnie liczba chorób wywołanych przez pasożyty. To znaczy, że wracają tasiemce, coraz lepiej się mają owsiki i kleszcze.
 • Dzisiaj wszy może mieć każde dziecko - ostrzegają specjaliści. Warto przejrzeć głowę i sprawdzić czy z wakacji nasza pociecha nie wróciła z tymi pasożytami. Sygnałem jest drapanie się w głowę.