• Gazety
  Dziennikarz ekonomiczny Rafał Woś po trzech latach pracy i krótko po kontrowersjach związanych z felietonem dla portalu Gazeta.pl żegna się z tygodnikiem "Polityka".
 • Rafał Woś
  Fenomenem naszych czasów jest to, że prawica stała się naprawdę wielkim i szerokim namiotem. Rozdyskutowanym i niezwykle pluralistycznym nurtem politycznym, gdzie obok siebie mogą być ludzie o bardzo różnych światopoglądach. Nie wierzycie?
 • Rafał Woś
  P roduktywność to jedna z największych zagwozdek współczesnej gospodarki. Zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie od dobrej dekady albo nawet dwóch prawie przestała rosnąć. I to pomimo wielu przełomowych innowacji, których świat się w tym czasie dorobił. Jak to pogodzić?
 • Jakub Dymek "Nowi barbarzyńcy"
  T a książka ma wielkie szanse spodobać się wszystkim. I tym, którzy się tych nowych hord barbarii boją, i także tym, którzy z nimi sympatyzują albo wręcz się do nich zaliczają.
 • Rafał Woś
  Prawda jest taka, że podatków nie lubią niektórzy. Bogaci w kapitał i zdolni do kontrolowania procesu politycznego oraz mediów. Całą resztę pyta się o to tylko w momentach wielkiej trwogi.
 • Strajk studentów we Francji
  Pod koniec marca wybuchł we Francji strajk studentów. Idę o zakład, że większość z państwa o nim w ogóle nie słyszała. A nawet jeśli słyszeliście, to pewnie zlał się wam w jedno z trwającymi równolegle protestami kolejarzy oraz pracowników linii lotniczych. Trochę według zasady „ci Francuzi to nic, tylko demonstrują i strajkują”.
 • Rafał Woś
  "Tempo innowacji nigdy nie było szybsze" – powiedział szef Unilevera Paul Polman. Dlaczego więc – u licha! – produktywność rozwiniętych zachodnich gospodarek rośnie wolniej, niż oczekiwano?
 • fabryka
  Australijska pisarka Helen Dale – w Polsce niepublikowana – wydała właśnie swoją kolejną powieść „Kingdom of the Wicked” . Ja nie czytałem. Przeczytał ją jednak amerykański ekonomista Mark Koyama. I się zachwycił. Zwłaszcza fragmentem, w którym Dale opisuje alternatywną wersję historii rozwoju Imperium Rzymskiego.
 • Protest lekarzy
  Czy zastanawiacie się, dlaczego PiS tak nerwowo zareagował na protest lekarzy rezydentów? Partia Jarosława Kaczyńskiego zachowuje się jak władze państwa, któremu udało się jako pierwszemu posiąść broń jądrową. I które nie śpią teraz po nocach, bo się boją, że ktoś inny jest bliski zbudowania własnej atomówki. A wtedy skończy się ich hegemonia.
 • Pieniądze
  Na naszych oczach temat uniwersalnego dochodu podstawowego (po angielsku UBI, Universal Basic Income) przechodzi z kategorii „fikcja” na półkę z napisem "ekonomiczne i polityczne non fictio". Rozwiązanie rekomenduje nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy.