• Praca
  W pełnym wymiarze godzin jest aktywnych zawodowo 55 proc. osób cierpiących na choroby reumatyczne – wynika z raportu „Aktywność społeczno-zawodowa osób z chorobami reumatologicznymi”.
 • Ból ramienia
  Reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby tkanki łącznej dotyczą coraz młodszych osób, w tym dzieci. Brakuje lekarzy, a dostęp do najnowszych metod leczenia pozostaje ograniczony.
 • Fizjoterapeutka i jej pacjent
  Jeszcze w tym roku rozpoczną działalność pierwsze ośrodki wczesnego wykrywania zapalenia stawów – powiedziała dyrektor medyczny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji prof. Brygida Kwiatkowska.
 • Praca
  Pacjentom z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory czy choroby reumatyczne, aktywność zawodowa daje szansę na powrót do normalności i motywuje do życia - przekonują organizatorzy nowej kampanii społecznej „Choroba? Pracuję z nią!”
 • Zalety zielonej herbaty
  Smakosze zielonej herbaty mają powody do radości. Ich ulubiony napój jest bombą zdrowych składników, które wpływają na dobrą kondycję całego organizmu i chronią go przed wieloma chorobami. Oto niezbite dowody.
 • Ból łydki
  Bóle stawów to dosyć powszechna dolegliwość. Szczególnie często zmagają się z nią osoby starsze, chociaż nierzadko młode osoby też przychodzą z takim problemem do ortopedy. Bóle stawowe mogą mieć różne przyczyny. Czasem świadczą jedynie o zmianie pogody, ale mogą być również sygnałem poważnej choroby.
 • Reumatoidalne zapalenie stawów - pomaga terapia biologiczna
  Pacjenci cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, u których konwencjonalne leki nie przyniosły efektów, mogą zostać zakwalifikowani do terapii biologicznej. Jest to nowatorska metoda leczenia, która działa szybciej i poprawia rokowanie, choć wiążę się z działaniami niepożądanymi. Procedura przyjęcia do programu leczniczego refundowanego przez NFZ jest jednak zbyt skomplikowana i odbiega od rekomendacji międzynarodowych towarzystw reumatologicznych.
 • Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów może prowadzić do inwalidztwa
  Polska na szarym końcu w Europie pod względem dostępu do nowoczesnej terapii w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Leki biologiczne, które skutecznie hamują procesy zapalne, są stosowane u 5 tysięcy pacjentów - a potrzebuje ich prawie 38 tysięcy chorych, którym grozi inwalidztwo.
 • Na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 200 tysięcy Polaków
  Choroby układu ruchu to druga - po urazach i zatruciach - przyczyna zwolnień lekarskich. Doktor Ewa Stanisławska-Biernat z Instytutu Reumatologii podkreśla, że głównym problemem jest to, że chory zbyt późno trafia do specjalisty.
 • Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów mogą wziąć udział w międzynarodowym badaniu
  Do 11 kwietnia chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów mogą wziąć udział w międzynarodowym badaniu. Dotychczas zgłosiło się zbyt mało polskich pacjentów, aby dobrze poznać ich problemy i potrzeby.