• Cezary Łazarewicz, Andrzej Bober
  Dałem tę książkę do przeczytania Izie Cywińskiej. Przeczytała kawałek, od razu zadzwoniła, że świetne, że super, a ja na to, żeby doszła do ostatniej strony. Nie odzywała się z tydzień. Zadzwoniłem, a ona, że nikt takiej krzywdy do tej pory Wałęsie nie zrobił, jak zrobi wasza książka. Pokazujecie, jak traktował ludzi - mówią w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz, autorzy książki "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą".
 • fot. Maksymilian Rigamonti
  "SOR z punktu widzenia ministra wygląda tak: szybkie badania, jeśli potrzebne jest łóżko, to się zaraz znajdzie. Najwyżej wywali się kogoś na korytarz. Film, prawda? Ludzie chcą być obsłużeni na SOR-ze jak minister. Ale nie będą" - mówi Magdalenie Rigamonti Bartłomiej Paprocki, ratownik ze Szpitalnego Oddziału Ratowniczego w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.
 • Anna Szałaśna, Fot. Maksymilian Rigamonti
   Przebaczyłam Auschwitz. Czy gdybym chowała w sobie nienawiść, przekleństwa, to jaka by była z tego korzyść, jaki zysk - mówi Anna Szałaśna, więźniarka obozów Auschwitz i Ravensbrück.
 • Basil Kerski; fot. Maksymilian Rigamonti
  "Chcieliśmy być ważnym graczem na arenie międzynarodowej, więc wysłaliśmy nasze wojska do Iraku, zarządzaliśmy tam całą strefą okupacyjną. Jan Paweł II mówił wtedy, że inwazja iracka doprowadzi do konfliktu niekontrolowanego. I doprowadziła. Wiosna arabska, wojna w Syrii - to kontynuacja tej wywołanej przez wojnę w Iraku dekompozycji Bliskiego Wschodu. I po tym wszystkim w Polsce udajemy, że z uchodźcami nie mamy nic wspólnego" - mówi Basil Kerski, szef Europejskiego Centrum Solidarności, w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Jan Rulewski, fot. Maksymilian Rigamonti
  Piłka jest po stronie Wałęsy i jeśli jest uczciwy, to powinien poddać się testom na uczciwość -mówi Jan Rulewski, były opozycjonista i senator PO w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Katarzyna Piekarska fot. Maksymilian Rigamonti
  "Kiedy patrzymy na tę nijakość polityczną, to Kaczyński na jej tle jest jedynym politykiem, który ma wizję, który wie, jakiej chce Polski. To przerażające, bo nie wiem, czy sam zdaje sobie sprawę, co jest na końcu tej drogi, jaka Polska i czy taka, w której on sam będzie chciał być" - mówi Katarzyna Piekarska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Leszek Balcerowicz, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Proszę zauważyć, że wiele słów zaczynających się na „wy” ma negatywny wydźwięk: wyprzedaż, wyrąb, wywóz, wynocha. PiS to jest dla mnie partia na „wy”. Zastanawiam się nad zrobieniem wystawy na temat wypowiedzi aktywnych na Twitterze działaczy partii Kaczyńskiego. Mam też nadzieję, że stworzymy odkłamywacz, który będzie demaskował przekręty intelektualne polityków i ludzi mediów. Mogę sobie wyobrazić, że będzie przyznawana nagroda miesiąca im. Breżniewa" - mówi Leszek Balcerowicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Jerzy Owsiak, fot. Maksymilian Rigamonti
  Na festiwal przyjeżdżają ci, którzy się tam czują dobrze. Ludzie nie wybierają miejsc, w których mają poczucie zagrożenia. A od pilnowania ich bezpieczeństwa, od strzeżenia obywateli przed terrorem jest państwo - mówi Jerzy Owsiak w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Dymitr Książek, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Próbowano ze mnie zrobić wariata, by zdyskredytować to, co mówiłem na temat identyfikacji, udowodnić, że nie działam świadomie, że jestem chory, niepoczytalny. A ja powiedziałem tylko prawdę o Moskwie. Ale ta prawda nie była łatwa do przyjęcia ani przez stronę wówczas rządzącą, ani przez opozycję" - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Dymitr Książek, lekarz, który był w Moskwie podczas identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.
 • Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Na czele państwa, które jest naszym antagonistą, nie stoi wojskowy, tylko były oficer służb specjalnych, oficer KGB, który konflikty projektuje zupełnie inaczej. W tej sytuacji budowanie przeciwwagi pancernej w Polsce nie jest zasadne, bo wykrwawilibyśmy się ekonomicznie jako państwo, więc musimy zbudować inną strategię obrony" - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.