• Noga w gipsie
  Można spaść ze schodów i nabawić się jedynie stłuczenia albo potknąć się o krawężnik i złamać nogę. Niekiedy trudno jest ocenić, czy uraz jest błahy i nie wymaga interwencji lekarza, czy może potrzebna jest szybka pomoc. Warto znać objawy najczęstszych kontuzji i wiedzieć, jak z nimi postępować.
 • Kobieta na nartach
  Nawet najbardziej zaawansowani narciarze muszą odpowiednio dobrze przygotować się do wyjazdu w góry.
 • Gra w piłkę nożną
  Latem do ortopedy z ostrymi urazami (skręceniami i zerwaniami) najczęściej zgłaszają się osoby grające w piłkę nożną – ostrzega ortopeda i traumatolog z Warszawy dr Konrad Malinowski. Niektórych kontuzji można się nabawić również podczas jazdy na rowerze i biegania.
 • Karetka
  Środek nocy, a ból nie przechodzi. Myślisz, że może warto wytrzymać do rana i dopiero wtedy wybrać się do lekarza? Nic bardziej mylnego! Jeśli czujesz, że coś zagraża twojemu zdrowiu, nie zwlekaj – niezależnie od pory czy dnia tygodnia jak najszybciej zgłoś się na oddział pomocy doraźnej.
 • Kontuzja kolana
  Sezon urlopowy trwa w najlepsze, dorośli odpoczywają od pracy, a najmłodsi korzystają z letniej przerwy od szkoły. Wakacje to okres, w którym bez względu na wiek, najczęściej podejmujemy aktywność fizyczną. Przyjemna temperatura i możliwość oderwania się od codziennych obowiązków, zachęca do spróbowania swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych.
 • Uraz nogi
  Wiosną i latem z chęcią spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Często decydujemy się na aktywność fizyczną. Chętniej wsiadamy na rower, ruszamy na górskie wędrówki czy organizujemy piesze eskapady. O urazy i kontuzje w takich sytuacjach nietrudno, zwłaszcza jeśli nasza kondycja jest mocno nadszarpnięta przez długie, zimowe miesiące. Niezależnie od tego, jak bardzo wzmagamy czujność i jak bardzo jesteśmy ostrożni, wypadki się zdarzają. Dotyczy to nawet wprawionych sportowców. Jak postępować w razie urazu czy kontuzji? Podpowiada Ewa Napiórkowska – farmaceutka z Apteki Medicover w Warszawie.
 • Narciarze
  Wzmożona aktywność fizyczna na stokach narciarskich podczas ferii zimowych to okres kiedy wyjątkowo narażone są stawy, więzadła i mięśnie. Chcąc uchronić się przed niechcianymi urazami należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach: przygotowaniu fizycznym, odpowiednio dobranym sprzęcie i stroju oraz rozgrzewce.
 • Pacjent z nogą w gipsie
  Zima wróciła na dobre i coraz częściej dochodzi do wypadków na śliskich drogach czy oblodzonych chodnikach.
 • Niedostateczne umiejętności i brawura powodują wypadki na stokach
  Niedostateczne umiejętności połączone z brawurą to zdaniem ratowników GOPR najczęstsze przyczyny wypadków na stokach narciarskich. Podczas ferii rośnie liczba pacjentów z urazami odniesionymi na stokach, a nowe przepisy nie spowodowały spadku liczby wypadków.