• Dziewczynka przy tablicy w szkole
  Zaburzenia przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder - APD), znane również centralnymi zaburzeniami przetwarzania słuchowego (central auditory processing disorder – CAPD) to problemy, z którymi boryka się około 5 proc. dzieci w wieku szkolnym.
 • Ucho
  Prowadzone od lat kampanie na rzecz ochrony słuchu przynoszą skutek: coraz mniej osób unika badań – podali organizatorzy Narodowego Testu Słuchu. Zakończyła się 7. edycja tego przedsięwzięcia; wadę słuchu stwierdzono u 42 proc. przebadanych osób.
 • Dziecko słucha, zasłania ucho
  W ostatnich 20 latach ponad 1 mln dzieci szkolnych poddano w Polsce badaniom przesiewowym słuchu, a u co szóstego ucznia wykryto zaburzenia słuchu - powiedział dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryk Skarżyński.
 • Dziecko zakrywa uszy
  Koncerty muzyczne, mecze siatkarskie, pokazy lotnicze, wyścigi samochodowe - na wszystkich tych imprezach poziom hałasu jest tak wysoki, że może nawet grozić utratą słuchu. Czy na takie imprezy warto w ogóle zabierać dzieci i jak wówczas chronić ich słuch?
 • Dziecko zatyka uszy
  Coraz więcej osób narzeka na przewlekłe szumy uszne, na świecie cierpi z ich powodu 10-15 proc. osób – powiedzieli eksperci podczas międzynarodowego kongresu (World Tinnitus Congress) na ten temat.
 • Dziecko zasłania uszy
  Dzieci są szczególnie narażona na działanie hałasu, bo ich narząd słuchu jest bardzo wrażliwy na uszkodzenie. Groźny dla nich jest zarówno hałas krótkotrwały, jak i przewlekły, który bywa nawet częstszą przyczyną uszkodzeń słuchu – przestrzega laryngolog.
 • Problemy ze słuchem
  Ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Ochrony Słuchu, obchodzony 3 marca, to okazja, by przypomnieć o skali zjawiska niedosłuchu oraz o jego leczeniu.
 • Mężczyzna ma problem ze słuchem
  Polska przoduje w Europie pod względem liczby osób z niedosłuchem – może go mieć aż 16 proc. populacji, jednocześnie mamy najniższy odsetek pacjentów z niedosłuchem noszących aparat słuchowy.
 • Kobieta zatyka uszy
  Suszarka do włosów wydaje hałas o natężeniu 60 dB, odkurzacz to 70 dB, kosiarka - 80 dB, a hałas szkolnej przerwy to ok. 100 dB. Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Jakie więc skutki zdrowotne wywołuje przebywanie w hałasie?
 • Kobieta nasłuchuje
  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak hałas wpływa na Twój narząd słuchu? Czy wiesz jak zadbać o słuch, aby go nie stracić? Mamy na to odpowiedź