• Stanisław Lem
  Teksty zgromadzone w zbiorze "Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe" dowodzą, że autor „Cyberiady” bywał nie tylko blisko gwiazd, ale i blisko życia.
 • Anna Wittenberg
  Zestawienie opisanego w 1961 roku urządzenia z nim samym, działającym 55 lat później wprawiło mnie w zdumienie. Moje spostrzeżenie zadziwiło też internautów – jako digital native natychmiast zrobiłam zdjęcie tego fragmentu tekstu wyświetlonego na czytniku. W ciągu kilku dni doczekało się tysięcy udostępnień w portalach społecznościowych i artykułów w mediach elektronicznych. „Geniusz Lem” – pisali internauci. Konfrontacja prognozy z rzeczywistością rozpaliła wyobraźnię - pisze w "DGP" Anna Wittenberg
 • "Kongres" – Folmanowi udało się znaleźć klucz do Lema
  "Twój czas się skończył" – mówi do Robin Wright, mefistofeliczny agent grany przez Harveya Keitela. "Nie grasz już w dobrych filmach, pora na emeryturę", przekonuje, a my zaczynamy już wierzyć, nawet jeśli mamy w pamięci świetne role tej aktorki z ostatnich kilku lat (choćby w serialu "House of Cards").
 • Czołg
  Na jednym z rosyjskich blogów opublikowano list pochodzący z 1944 roku, autorem którego jest Stanisław Lem. Odbiorcą dokumentu miał być ówczesny Komisariat Ludowy Przemysłu Obronnego ZSRR. Publikacja odsłania jeszcze jedną twarz Lema – konstruktora wozów pancernych.
 • Roger Christian na Off Plus Camera
  Brytyjczyk Roger Christian, laureat dwóch Oscarów, wyreżyseruje w Polsce swój najnowszy film, którego scenariusz oparty zostanie na powieści Stanisława Lema "Pamiętnik znaleziony w wannie". Zdjęcia będą kręcone m.in. w kopalni soli w Wieliczce.