• sąd sędzia prawo wyrok
  Forum Współpracy Sędziów "stanowczo potępia fundamentalne uchybienia proceduralne" dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Forum wyraziło też sprzeciw wobec decyzji Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych w kraju.
 • Paweł Kukiz
  Mamy czwarty rozbiór pod jednowładztwem PiS. Nie zdziwiłbym się, gdyby potwierdziły się informacje o zniesieniu wyborów bezpośrednich prezydentów, burmistrzów i wójtów - powiedział lider Kukiz`15 Paweł Kukiz w rozmowie ze środową "Rzeczpospolitą".
 • Jarosław Kaczyński
  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że sytuacja w Polsce stanowi "fundamentalne zagrożenie dla państwa prawa". Nie wykluczył zastosowania wobec Polski artykułu 7 traktatu unijnego.
 • Prof. Ewa Łętowska i prof. Andrzej Zoll
  "Ostatnie kilkanaście miesięcy jest bardzo dobrym testem dla Konstytucji RP" - mówił prof. Andrzej Zoll podczas debaty w 20. rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej z 1997 r. Prof. Piotr Tuleja zwrócił uwagę na pozytywną rolę obecnego kryzysu konstytucyjnego - ludzie się konstytucją zaczęli interesować.
 • Protest Komitetu Obrony Demokracji zorganizowany przed Sejmem
  "PO złoży projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, by bronić praw obywateli" - zapowiedział w niedzielę poseł PO Bartosz Arłukowicz. "Nie ograniczamy niczyich praw" - zapewnił polityk PiS, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński odnosząc się do nowych przepisów dot. organizacji zgromadzeń.
 • Andrzej Duda
  "Prezydent Andrzej Duda będzie chciał zobaczyć jak funkcjonują nowe przepisy Prawa o zgromadzeniach, zawsze może wystąpić z projektem nowelizacji, ale nie będzie działał pochopnie" - stwierdził w niedzielę doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz.
 • Trybunał Konstytucyjny
  "Mamy do czynienia z postępującą degrengoladą Trybunału Konstytucyjnego" - komentuje Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się w ten sposób do wątpliwości dotyczących orzekającego składu sędziowskiego i ostatniego wyroku Trybunału. W czwartek uznał on nowelizację prawa o zgromadzeniach, zaskarżoną przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodną z konstytucją.
 • Trybunał Konstytucyjny
  "Trybunału Konstytucyjnego już w Polsce nie ma. Istnieje atrapa, fasada. Jest tylko budynek z napisem: Trybunał Konstytucyjny" - stwierdził profesor Wojciech Sadurski. Filozof prawa skrytykował funkcjonowanie organu stojącego na straży konstytucji.
 • Warszawa
  Masowy start dwukadencyjnych włodarzy w wyborach do Sejmu i Senatu, by zrobić konkurencję obecnym parlamentarzystom. Powołanie ogólnopolskiego komitetu protestacyjnego. Wycofanie się z comiesięcznych posiedzeń rządowo-samorządowej Komisji Wspólnej. Seria referendów i spotów telewizyjnych, a nawet wyprowadzenie ludzi na ulice - takie plany mają samorządowcy, którzy dziś tłumnie zjechali do stolicy. Cel - zatrzymać zmiany, które PiS szykuje dla samorządów. Podczas obrad padło sporo ostrych słów pod adresem obecnego rządu.
 • Sędziowie
  Sędziowie biją na alarm. "Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. (…) Na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania, albo może już ratowania demokratycznego państwa prawnego" - mówi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Podczas debaty w Katowicach sędziowie przypominali, że to konstytucja jest źródłem praw i wolności, a na jej straży powinni stać sędziowie, nie politycy.