• Patryk Jaki
  To sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni wydawać wyroki, a nie zlecać ich pisanie na zewnątrz, bo to niedopuszczalne - ocenił w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odnosząc się do kwestii umów ws. przygotowania projektów orzeczeń TK.
 • Julia Przyłębska
  Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zawiesił postępowanie wytoczone przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu. Przyczyną decyzji sędziego Wojciecha Łączewskiego były wątpliwości związane z wyborem Julii Przyłębskiej na prezesa TK, która to udzieliła pełnomocnictwa do reprezentowania jej przed sądem. Zgodnie z przepisami trybunał w postępowaniu reprezentowany jest przez prezesa, który na to stanowisko jest powoływany przez prezydenta RP.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia I Wydział Cywilny zawiesił postępowanie wytoczone przeciwko prezesowi Trybunału Konstytucyjnego. Powód wydaje się prozaiczny - prowadzący sprawę Wojciech Łączewski nie miał pewności co do pełnomocnictwa dla adwokata, podpisanego przez Julię Przyłębską. Ale wszystko jest efektem wątpliwości wokół sposobu jej wyboru na stanowisko prezesa TK - sprawę tę we wrześniu ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Pojawiły się komentarze, że sędzia Łączewski w ten sposób zakwestionował wybór Julii Przyłębskiej, jednak rzeczniczka sądu wyjaśnia: sędzia nawet się o tym nie zająknął. O co w tym wszystkim chodzi?
 • Trybunał Konstytucyjny
  20 czerwca Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok z wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 r. - podał TK na swej stronie internetowej.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Trybunał Konstytucyjny umorzył skargę na zapisy dekretu z 1946 r. o odpowiedzialności za "odstępstwo od narodowości polskiej" z lat 1939-45. Złożyła ją kobieta, której rodzice - za podpisanie volkslisty - stracili w PRL kamienicę w Katowicach, co w 2015 r. potwierdził sąd.
 • Banknot
  Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje emerytom, nawet tym, którzy zawiesili prawo do emerytury w związku z pracą - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zgodne z Konstytucją są przewidujące to przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 • Dyrektor biura prasowego Prezydenta RP Marek Magierowski
  Prezydent Andrzej Duda podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony prezydent szanuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w czwartek dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie nieopublikowania wyroku TK z 9 marca br.- poinformował w środę PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński. Dodał, że zostaną przesłuchane osoby odpowiedzialne "za procedurę publikacji".
 • "Stan wyższej konieczności" sposobem na uniknięcie mandatu?
  Czy kierowca, który spieszy się na przykład do rodzącej w szpitalu żony, powinien być ukarany za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na drodze? Czy może uratować się tak zwanym "stanem wyższej konieczności"? Głos w te sprawie zabrał - przy okazji ostatniego orzeczenia - sam Trybunał Konstytucyjny.
 • Prawo jazdy
  Niekonstytucyjne jest odbieranie prawa jazdy, kiedy kierujący autem przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez możliwości uwzględnienia np. stanu wyższej konieczności usprawiedliwiającego kierowcę - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.