• Jean-Claude Juncker
  Wizja Jeana-Claude’a Junckera będzie próbą pogodzenia interesów Berlina i Paryża z tym, czego chcą nowe państwa UE i bogate kraje bez euro.
 • Aleksander Łukaszenka, Nursułtan Nazarbajew i Władimir Putin
  Prezydent Rosji chce utworzenia unii walutowej na obszarze Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Władimir Putin złożył taką propozycję w Astanie, na spotkaniu z prezydentami Kazachstanu i Białorusi.
 • Euro
  Unijna waluta ma zwiększyć bezpieczeństwo oraz wiarygodność inwestycyjną kraju, a także rozruszać handel i turystykę. Szacuje się, że rentowność litewskich obligacji spadnie o 0,8 proc.
 • Berlin, zdjęcie ilustracyjne
  Jens Weidmann, szef Bundesbanku ostrzega przed francuskimi pomysłami na ratowanie euro. Jego zdaniem doprowadzi to do powstania "unii zadłużenia", która może doprowadzić do upadku strefy euro. Dlatego chce, by państwa wyrzekły się części suwerenności i stworzyły unię fiskalną.
 • Eksperci są zgodni. Unia walutowa zmierza ku przepaści!
  Ryzyko rozpadu strefy euro w ciągu kilku tygodni wzrosło z powodu paniki na rynkach finansowych, braku sensownego przywództwa i pomysłów na miarę problemów eurolandu. Szanse na łagodne wyjście z kryzysu szybko maleją - oceniają fachowe media.
 • Greenspan wieszczy rozpad strefy euro
  "Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie, przynajmniej w sferze wspólnej waluty. Różnice kulturowe pomiędzy krajami z północy i południa UE są po prostu zbyt rozległe, aby pasowała im wspólna polityka monetarna" - mówi były prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan.