• Studio telewizyjne
  Akcja „Azylu” toczy się podczas okupacji w warszawskim zoo. W filmie, który za kilka tygodni trafi na ekrany kin, gra oczywiście Praga. Tyle że czeska, a nie warszawska. Powód? Sama lokalizacja to za mało, by przyciągnąć zachodnich producentów
 • WRAKI PO WOJNIE SOWIECKO-AFGAŃSKIEJ
  Czołgi, wyrzutnie rakiet, transportery opancerzone, wszystko pokryte pustynnym kurzem, rozbrojone, zamienione w wojskowe cmentarzyska. Złomowiska ze sprzętem sowieckim przypominają muzea wojskowości. Wśród wraków pamiętających zakończoną 28 lat temu wojnę ZSRR z Afganistanem dziś biegają dzieci. Kryją się w zakamarkach unieruchomionych pojazdów. Przyglądają im się uzbrojeni strażnicy...
 • Jens Stoltenberg
  "Będziemy nadal dążyć do dialogu z Rosją połączonego z wiarygodnym odstraszaniem" - mówił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w reakcji na słowa ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, według którego dialog z pozycji siły nie ma perspektyw.
 • PROTEZY ZAMIAST NÓG. OFIARY AFGAŃSKIEJ WOJNY
  Nawet dziesiątki lat po zakończeniu wojny zbiera ona swoje krwawe żniwo wśród cywili. Dobrze widać to na przykładzie Afganistanu, gdzie lekarze protetycy nie nadążają z zaopatrywaniem ofiar min lądowych w sztuczne kończyny. Gdyby nie pomoc ICRC, czyli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, którego centrum protetyczne działa w mieście Herat, afgańska służba zdrowia nie poradziłaby sobie z tym problemem.
 • Michaił Tołstych, doniecki separatysta "Giwi"
  „A późnej was odwiedzimy, obowiązkowo was odwiedzimy. Każdy, kto wkracza na nasze ziemie, ginie co do jednego. Będziemy kontynuowali działania, nie zatrzymamy się na granicach Donieckiej Republiki Ludowej” – internetowe nagranie z przesłaniem, jakie pod adresem Ukrainy i Polski wygłosił Michaił Tołstych, doniecki separatysta znany pod pseudonimem Giwi, było szeroko komentowane także w Polsce. Wszystko jednak wskazuje na to, że „Giwi” swej groźby nie spełni. Jak podają rosyjskie i ukraińskie media, dowódca separatystów zginął w zamachu bombowym.
 • Więzienie Saydnaya
  Według opublikowanego we wtorek raportu Amnesty International w jednym tylko więzieniu reżim syryjski wykonał w latach 2011-15 wyroki śmierci przez powieszenie na 13 tys. osobach, przeważnie cywilach.
 • Lej po bombie w Doniecku
  W wyniku zamachu w opanowanym przez prorosyjskich separatystów Ługańsku na wschodzie Ukrainy zginął w sobotę rano naczelnik ich milicji, Ołeh Anaszczenko – podały media rebeliantów, którzy oświadczyli, że zamach przeprowadziły ukraińskie służby specjalne.
 • Donieck
  Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zaapelowała w piątek o wstrzymanie walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy i oświadczyła, że ostrzeliwana jest nie tylko Awdijiwka, ale także centrum Doniecka.
 • Prorosyjscy separatyści z Doniecka
  Dwóch kolejnych żołnierzy ukraińskich sił rządowych zginęło w trwających od dwóch dni ciężkich walkach z prorosyjskimi separatystami w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka na północ od Doniecka – poinformował w poniedziałek przedstawiciel armii.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau
  "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.