• Yad Vashem
  Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem za niedopuszczalne uznał sformułowanie "polski Holokaust", które znalazło się w wideo opublikowanym na portalu YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów w reakcji na nowelizację ustawy o IPN.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz w Oświęcimiu
  Wystąpienie ambasador Izraela Anny Azari na terenie obozu Auschwitz, wsparte przez izraelskiego premiera i prezydenta, to dotkliwa porażka. Nawet nie polskiego rządu, ale Polski - pisze w DGP Piotr Zaremba
 • Aleja Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Yad Vashem, Jerozolima
  II wojna światowa była okresem nieustannej walki o życie. Mimo to bardzo wielu decydowało się, zamiast chronić siebie, udzielać jej innym. „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, czyli tytuł honorowy nadawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, przyznawany jest właśnie bohaterom, którzy narażali swoje bezpieczeństwo, by ratować Żydów przed zagładą.
 • Para prezydencka podczas ceremonii złożenia wieńca w Sali Pamięci w Instytucie Yad Vashem,
  Nigdy nie może być zgody, ani wśród polityków, ani wśród zwykłych ludzi, na nienawiść i antysemityzm – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.
 • Szewach Weiss
  "Kiedy słucham polskich prezydentów, na przykład teraz Andrzeja Dudy na obchodach rocznicy powstania w getcie czy pogromu kieleckiego, to zgadzam się z nim nie tylko w każdym zdaniu, ale i w każdym słowie" - powiedział Szewach Weiss w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
 • Prezydent Andrzej Duda odznaczył Polaków ratujących Żydów
  Dzięki setkom tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej, naród polski mógł przetrwać godnie. Dzięki nim Polska może być dziś dumna - mówił w Łańcucie prezydent Andrzej Duda podczas ceremonii wręczenia odznaczeń państwowych Polakom ratującym Żydów.
 • Drut kolczasty otaczający obóz koncentracyjny
  Sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne" jest nie tylko nieprawdziwe, ale na dodatek krzywdzące, bo zamienia miejscami kata i ofiarę. Tym bardziej może dziwić, że sformułowaniami takimi posługuje się instytut Yad Vashem w Izraelu zajmujący się badaniami nad zagładą Żydów w czasie II wojny światowej.
 • Papież Franciszek w Izraelu
  Kolejne ważne gesty papieża w Ziemi Świętej. Franciszek odwiedza dzisiaj Żydów i muzułmanów w Jerozolimie. Rano był na Starym Mieście w najważniejszych dla obu religii miejscach - przed Ścianą Płaczu i w Kopule na Skale. W ostatnim dniu pielgrzymki do Ziemi Świętej papież wraz z Żydami modlił się w muzeum Yad Vaszem za ofiary Holokaustu.
 • Ortodoksyjni Zydzi, zdjęcie ilustracyjne
  Policja złapała ludzi, którzy zbezcześcili izraelskie muzeum Holokaustu. Nie byli to zagraniczni antysemici, czy Palestyńczycy. To Żydzi z ortodoksyjnych grup religijnych - zdaniem funkcjonariuszy - napisali na murach Yad Vashem, "Hitlerze, dziękujemy za Shoah".