• Zakonnica
  Czym innym jest gotowość do posługi potrzebującemu a czym innym jest kwestia zatrudnień w domach, prowadzenia domów. Czasem, bez umowy o pracę. Często za kiepskie, albo za żadne pieniądze. Nie można wszystkiego sprowadzić do kwestii pokory - mówi w rozmowie w Radiem Plus s. Jolanta Olech, urszulanka sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
 • Jan Wróbel
  Kiedy we wczesnym średniowieczu zaczęły powstawać zakony cysterskie, praca stała się pojęciem wzniosłym. Zakonnicy pracowali ciężko i z sukcesem, leniów gonili do roboty kijami. Wstawali w nocy i następnych kilkanaście godzin dzielili między pracę, nabożeństwa, szkolenia i posiłki. Wykuwali gwoździe, robili piły i podkowy, tworzyli warzywniaki i ogrody, zakładali kopalnie soli, srebra i węgla, tkali, rąbali drewno, przepisywali książki starożytnych autorów. Niektórzy pisali własne książki.
 • Inscenizacji bitwy pod Grunwaldem
  W sobotę na Polach Grunwaldzkich - tak jak 607 lat temu - wojska polsko-litewskie pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji bitwy wzięło udział ponad tysiąc rekonstruktorów z całej Europy, a ich zmagania obejrzało 75 tys. widzów.
 • Wielki Mistrz i papież
  Papież Franciszek przyjął w środę dymisję złożoną przez Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich Matthew Festinga - ogłosił Watykan. Wcześniej media podały, że ustąpił on na prośbę papieża, w związku z kryzysem w relacjach ze Stolicą Apostolską.
 • Kadr z filmu "Krzyżacy"
  Henryk Sienkiewicz przedstawił w "Krzyżakach" poglądy na współczesną mu politykę władz Cesarstwa Niemieckiego wobec Polaków. Ta metoda opowiadania o historii musiała w pewnym stopniu naruszać ustalenia historyków – mówi prof. Henryk Samsonowicz z Instytutu Historycznego UW.
 • zakonnica
  Czy po szukających żon rolnikach i seksie przed kamerami w wykonaniu Frytki i Kena, programy typu reality show mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć? Hiszpanie znaleźli na to sposób i pokażą produkcję zatytułowaną "Chcę zostać zakonnicą".
 • Ksiądz biblia
  Wcześniej był rzecznikiem Zgromadzenia Salezjańskiego w Krakowie i rzecznikiem Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, teraz nie jest już nawet księdzem.  Tomasz Kijowski - bo o nim mowa - "musiał opuścić stan zakonny z powodu poczętego przez niego dziecka", podaje lovekrakow.pl.
 • Konwój białych ciężarówek w drodze na Ukrainę
  Ponad 20 ciężarówek z pomocą humanitarną wyruszy dziś na Ukrainę. To trzeci konwój, jaki wysyła Polska. Tym razem pomoc trafi w rejon Zaporoża i przeznaczona jest głównie dla osób, które uciekły z Donbasu.
 • Zakonnice
  Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia świętego Wincentego a Paulo, popularnie nazywane Szarytkami postanowiły wybudować na terenie swojego ogrodu na warszawskim Powiślu biurowiec - donoszą nieoficjalnie media.
 • Euro
  Krachem finansowym zakonu franciszkanów zajął się Watykan. Doszło do niego w okresie, gdy przełożonym zgromadzenia był obecny sekretarz kongregacji zakonów, ojciec José Rodrí­guez Car­ballo.