Na przełomie sierpnia i września 2010 r. przebadano bowiem reprezentatywną grupę młodych małżonków z 10 największych polskich miast. Badanie wykazało, że istnieje silna potrzeba edukacji młodych w kwestiach związanych z oszczędzaniem i kredytami hipotecznymi.

Reklama

"Z naszych obserwacji, poczynionych na przestrzeni kilku lat wynika, że młodzi ludzie, pomimo swojej pozycji zawodowej i wysokiego statusu materialnego boją się kredytów hipotecznych. Potwierdziły to badania, które przeprowadziliśmy wraz z Uniwersytetem Łódzkim. Wynika z nich, że w opinii młodych osób kredyty hipoteczne są zbyt drogie i ryzykowne, a reguły ich przyznawania niejasne. Dlatego tak wiele par nie mieszka we własnym, tylko w wynajmowanym mieszkaniu lub z rodziną. Poprzez akcję informacyjną „Zamieszkaj bez teściowej” chcemy zweryfikować zasadność tego stanowiska wśród młodych ludzi i przekonać ich, że kredyt hipoteczny to wygodny sposób finansowania nieruchomości i często jedyna szansa na własne <M>" wyjaśnia Paweł Adamiak, przewodniczący Rady Nadzorczej Domu Kredytowego Notus.

W ramach akcji powstał serwis internetowy www.beztesciowej.pl, który jest interaktywną platformą informacyjną zawierającą liczne porady ekspertów z zakresu finansów, nieruchomości i psychologii. Serwis pomoże internautom krok po kroku zaplanować zakup własnego mieszkania.

"Serwis www.beztesciowej.pl stworzony został z myślą o młodych ludziach, którzy właśnie w internecie poszukują wszystkich niezbędnych informacji, także tych z zakresu finansów i nieruchomości. Za pośrednictwem platformy internetowej mają oni możliwość dotarcia do ekspertów, którzy odpowiedzą na pytania związane z kredytem hipotecznym czy wyborem odpowiedniego lokalu mieszkalnego" - mówi Maria Malinowska-Sikora, dyrektor marketingu Domu Kredytowego Notus.

Reklama

Oprócz działań internetowych w całej Polsce prowadzone będą także spotkania informacyjne. Począwszy od października 2010 r. do marca 2011 r. w 26 miastach, w których znajdują się oddziały Domu Kredytowego Notus, doradcy przeprowadzać będą spotkania, na które zapraszają wszystkie osoby zainteresowane kupnem mieszkania w kredycie.

"Przeprowadzona analiza sytuacji mieszkaniowej młodych osób skłoniła nas do podjęcia działań edukacyjnych. Nasi doradcy kredytowi na co dzień stykają się z potrzebami młodych małżonków – tych mieszkających w rodzinnych domach, wynajmujących mieszkanie lub gnieżdżących się w małej kawalerce z dwójką dzieci. Większość z nich rozważa zaciągnięcie kredytu na własne lub po prostu większe mieszkanie. Niektórzy nie wiedzą jednak, jak się do tego zabrać. Nasza akcja ma im w tym pomóc" wyjaśnia Paweł Adamiak.

Organizator akcji „Zamieszkaj bez teściowej” oprócz aspektu finansowego skupia się także na kwestiach związanych z psychologią – relacjami w rodzinie, życiem pod jednym dachem z rodzicami jednego z małżonków, a przede wszystkim dobrymi kontaktami z teściową. Dlatego do współpracy przy realizacji projektu zaproszona została uznana psychoterapeutka Zuzanna Celmer – autorka książki „W łóżku z teściową”.

Reklama

Nie zawsze bowiem samodzielne zamieszkanie po ślubie jest możliwe. W niektórych przypadkach młodzi nie mają innego wyjścia jak zamieszkać w rodzinnym domu jednego z małżonków. A nie jest to wcale takie proste i bynajmniej przyjemne.

"Powiedzmy od razu, że nawet przy najlepszej woli obu stron dzielenie wspólnej przestrzeni nie jest łatwe, ponieważ spotykają się w niej dorośli ludzie, którzy mają już swoje nawyki, określony styl życia, odmienny rozkład dnia i – co najważniejsze – są różnymi osobowościami. Jeśli jednak już tak się dzieje, można zminimalizować ewentualne niedogodności, nastawiając się pozytywnie do tego, co z różnych przyczyn konieczne, oraz dokonując wstępnego rozeznania nowej dla siebie sytuacji" - radzi Zuzanna Celmer.

Życie pod jednym dachem z rodziną wymaga od nas naprawdę wielu wyrzeczeń i wyrozumiałości. Jednak, jak wyznaje ceniona psycholog, sytuacją idealną byłoby, aby młodzi mogli mieszkać na swoim, z dala od ukochanej nawet teściowej. Akcja „Zamieszkaj bez teściowej” ma im w tym pomóc. Niewątpliwie jednak, aby ułatwić młodym start w dorosłe, wspólne życie, konieczna jest także pomoc państwa i kolejne programy dofinansowujące kredyty mieszkaniowe. Edukacja społeczeństwa jest jedynie pierwszym krokiem do zmiany istniejącej sytuacji.