Jak dodała we wtorkowym komunikacie ambasada, piloci amerykańskich F-16, ukraińskich Su-27 i MiG-29 oraz polscy piloci F-16 mają trenować wspólne elementy lotów, podczas gdy komponenty wsparcia będą współdziałać w ramach kontroli operacji powietrznych i przestrzeni powietrznej.

Reklama

Scenariusz ćwiczeń został skonstruowany tak, by piloci i wsparcie naziemne mogło doskonalić "umiejętności niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa" w czasie przyszłorocznego turnieju Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz igrzysk olimpijskich w Londynie, a także zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 r. Współgospodarzem ćwiczeń jest Dowództwo Sił USA w Europie (EUCOM), a deklarowany cel to rozszerzenie wielonarodowej współpracy na rzecz podwyższenia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej.

"Współpraca z siłami powietrznymi Ukrainy i Polski dlatego jest tak ważna dla amerykańskich interesów, ponieważ przyczynia się do zapewnienia stabilności w regionie. Obecne ćwiczenia zwiększają nasze połączone możliwości reagowania na wspólne zagrożenia dla bezpieczeństwa" - ambasada cytuje słowa ppłk. Roberta Swertfagera, oficera programowego operacji, a zarazem pilota F-16 w 144. Skrzydle Myśliwców Sił Powietrznych Gwardii Narodowej stanu Kalifornia.

Program w ramach którego żołnierze Sił Powietrznych Gwardii Narodowej w operacji "Bezpieczne Niebo 2011" to według ambasady jeden z najbardziej skutecznych programów EUCOM w zakresie współpracy na rzecz bezpieczeństwa. Polega on na tym, że łączy poszczególne stany USA z wybranymi krajami partnerskimi. Siły Powietrzne Gwardii Narodowej stanu Illinois są partnerem Polski, a Siły Powietrzne Gwardii Narodowej stanu Kalifornia współpracują w ramach umowy partnerskiej z Ukrainą.