Program zaadresowany do firm działających na terenie całej Polski, z dnia na dzień budzi coraz większe zainteresowanie. Nie jest to zaskoczeniem dla organizatorów Kampanii „Nie rzucaj, bo wróci”, którzy zaznaczają, że to dopiero początek ich działań w ramach programu „Firma bez dymu”. Jak mówi Michał Lach, inicjator Kampanii, polskich pracodawców nie trzeba długo przekonywać o korzyściach płynących z uczestnictwa w programie „Firma bez dymu” - Liczby mówią same za siebie. Inwestując w terapię dla pracowników, już po pierwszym roku można liczyć na 390-procentowy ROI (zwrot z inwestycji). Mniej palaczy w firmie przynosi dodatkowe oszczędności, które wynikają z kilku kluczowych faktów; nałogowo palący pracownik spędza dziennie ponad 40 minut na paleniu papierosów w czasie pracy. W skali roku przepala on drugi urlop. Znaczący jest też fakt iż, częściej oraz dłużej jest on nieobecny w pracy z powodu chorób spowodowanych paleniem (powrót do zdrowia po zwykłych infekcjach trwa dłużej, co zwiększa koszty ich leczenia). Ponadto, naraża on na bierne palenie innych współpracowników, co w równym stopniu szkodzi ich zdrowiu. Pracownicy firm, w których przeprowadzono grupową terapię antynikotynową, zgodnie przyznają, że gdy palili papierosy mieli problemy z koncentracją, wykazywali wyższy poziom stresu, przez co ich praca była mniej efektywna.

Zapotrzebowanie na terapię antynikotynową sygnalizują sami pracownicy. Jak pokazują badania przeprowadzone w lipcu b.r. przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever wśród palących pracowników korporacji, 57% ankietowanych uważa nikotynę za narkotyk i aż 68% deklaruje, że chciałoby rzucić palenie, lecz czują się oni bezradni wobec nałogu. Co więcej, aż 70% skorzystałoby z pomocy pracodawcy i wzięło udział w grupowych terapiach antynikotynowych organizowanych w miejscu pracy, gdyby tylko mieli taką możliwość.

Poprzez udział w programie „Firma bez dymu” pracodawca ma możliwość poprawić nie tylko wyniki finansowe firmy, ale także swój wizerunek rynkowy. W Europie Zachodniej, walkę z uzależnieniem od nikotyny w miejscach pracy rozpoczęto już kilkanaście lat temu. Obecnie, działania te wpisane są w standardową działalność z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Inwestycja w pozapłacowe świadczenia zdrowotne w postaci grupowej terapii antynikotynowej w miejscu pracy to w Polsce, zabieg innowacyjny i nowoczesny. Może pomóc on także wyróżnić firmę na tle konkurencji. Najskuteczniejsza pomoc dla palaczy może bowiem nadejść właśnie ze strony pracodawcy – jak potwierdzają badania naukowe przeprowadzone w University College London w Wielkiej Brytanii (www.smokinginengland.info) oraz Medizinische Universitat Wien i Aerzte Initiative w Wiedniu (www.aerzteinitiative.at), najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z nałogiem tytoniowym spośród powszechnie dostępnych środków jest terapia behawioralno-poznawcza. Prowadzona w środowisku pracowniczym osiąga 60-procentową skuteczność. Podczas gdy rzucanie palenia siłą woli daje efekty na poziomie 3,4% (mierzoną po roku od momentu odstawienia papierosów), akupunktura 3,9%, plastry nikotynowe 6,2%, a leki psychotropowe blokujące głód nikotynowy 7,1%.

- Nikotyna to silnie uzależniający psychicznie i fizycznie narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Jedynie 57 proc. ogółu badanych przez nas pracowników jest tego świadoma - zaznacza Piotr Jagiełło terapeuta uzależnień, superwizor metody behawioralno-poznawczej Free Forever. - Od lat prowadzone przez naukowców badania wskazują jednoznacznie, że uzależnienie od nikotyny to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Palenie upośledza zdolności intelektualne palacza i wpływa na zaburzenia koncentracji, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracowników umysłowych - dodaje.

Firma Benefit Systems, jako jedna z pierwszych w Polsce przeprowadziła cykl terapii antynikotynowych metodą behawioralno-poznawcza Free Forever. Tym samym, firma ta stała się uczestnikiem programu „Firma bez dymu”. Skuteczność terapii przeszła najśmielsze oczekiwania Zarządu, a inwestycja w zdrowie pracowników opłaciła się. – Zdecydowaliśmy się na program antynikotynowy w firmie z prostego powodu – zdrowie naszych pracowników jest dla nas bardzo ważne. Przekonano nas, że grupowa terapia antynikotynowa metodą behawioralno-poznawczą, organizowana przez pracodawcę, przynosi wyjątkowe rezultaty. Działa bowiem wzajemne wzmocnienie wśród spotykających się na co dzień w pracy członków grupy. Teraz sam mogę to potwierdzić. Podczas rozmów z uczestnikami terapii słyszałem w ich wypowiedziach radość z odzyskanej wolności od nałogu. Od terapii minęło kilka miesięcy i nadal większość uczestników nie pali. Z naszych obserwacji wynika, że terapie przynoszą korzyści nie tylko pojedynczym jej uczestnikom, ale i finansowe oraz społeczne korzyści naszej firmie. Wierzymy w sensowność takich działań i rekomendujemy sesje antynikotynowe przedsiębiorstwom, którym zdrowie pracowników nie jest obojętne – komentuje Adam Kędzierski członek zarządu firmy Benefit Systems S.A.

Pracodawca otrzymuje możliwość uczestnictwa w programie „Firma bez dymu” na dwa sposoby:
bezpłatnie: poprzez udostępnienie pracownikom materiałów edukacyjnych (ulotek, plakatów, standów do wykorzystania w przestrzeni biura oraz treści e-mailingowych) oraz organizację spotkania informacyjnego (opcja dostępna dla dużych firm) na temat korzyści z niepalenia oraz skuteczności terapii behawioralno-poznawczej dla palących pracowników firmy;
odpłatnie: poprzez organizację grupowej terapii behawioralno-poznawczej Free Forever w miejscu pracy.

Na zakończenie akcji, firmy otrzymają dyplom „Firma bez dymu” sygnowany przez organizatorów kampanii „Nie rzucaj bo wróci. Skutecznie rozstań się z nałogiem”. Firmowe logotypy zostaną zaprezentowane na stronie kampanii i w oficjalnych podziękowaniach na łamach patrona medialnego Dziennika Gazety Prawnej.

Przystąpienie do programu „Firma bez dymu” oznacza szereg korzyści dla każdej firmy, która zdecyduje się do niego przyłączyć. Żeby to zrobić wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres biuro@compasspr.pl. Pracownicy to największy kapitał każdej firmy, a więc nie wahajmy się w nich inwestować.

Więcej informacji na stronie:
www.nierzucajbowroci.pl