Przyjazd Juliette Binoche zbiega się w czasie z obchodami roku Kieślowskiego, którego film "Trzy kolory. Niebieski" okazał się przełomowy dla kariery aktorki i przyniósł jej Cezara. Specjalny pokaz tego ważnego dla europejskiej kinematografii filmu odbędzie się pierwszego dnia Plenerów. Spotkanie z Binoche poprowadzi Małgorzata Szumowska: w jej filmie "Sponsoring" z 2011 roku aktorka zagrała pierwszoplanową rolę. Francuska aktorka spotka się także z uczestnikami Plenerów.

Reklama

Podczas rozpoczynających się 30 września, trwających 10 dni, warsztatach, wykładach, a także planach filmowych weźmie udział ponad 300 osób z Polski i zagranicy. Będą oni mieli szansę nie tylko zobaczyć filmy najlepszych twórców, ale także skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Swój przyjazd potwierdzili m.in.: reż. Agnieszka Smoczyńska ("Córki Dancingu"), producent filmowy Ewa Puszczyńska ("Ida"), reż. Hanna Polak ("Nadejdą lepsze czasy"), reż. Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości"), reż. Bogdan Dziworski ("Kilka opowieści o człowieku"), scenarzysta Krzysztof Rak ("Bogowie"), realizatorka teledysków Anna Maliszewska ("Sutra" dla zespołu Sistars), aktor i twórca filmowy Bodo Kox ("Dziewczyna z szafy").

Na uczestników Plenerów czeka 10 grup twórczych koordynowanych przez najlepszych specjalistów w branży oraz najnowocześniejszy sprzęt filmowy dostępny na rynku. W tym roku po raz pierwszy w plenerach wezmą udział YouTuberzy, vlogerzy, blogerzy oraz inni przedstawiciele nowych mediów.

Reklama

"Różnorodność grup twórczych sprawia, że gromadzimy uczestników o bardzo zróżnicowanych umiejętnościach. Dzięki temu młodzi twórcy, tworząc interdyscyplinarne projekty audiowizualne uczą się od siebie nawzajem, a ich współpraca jest często kontynuowana po zakończeniu Plenerów" – podkreśla zajmująca się produkcją Plenerów Marta Mamoń. "Cieszymy się, że Plenery są z roku na rok coraz bardziej znaczącym wydarzeniem w międzynarodowym świecie filmowym" – dodaje.

Nabór na tegoroczne Plenery Film Spring Open kończy się 20 września.

Pomysłodawcą i organizatorem Plenerów Film Spring Open jest polski operator, reżyser i scenarzysta filmowy Sławomir Idziak, autorem zdjęć m.in. do filmów: "Dyrygent" Andrzeja Wajdy, "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki" i "Trzy kolory. Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego, "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta (za zdjęcia do tego filmu Idziak otrzymał nominację do Oscara), "Król Artur" Antoine'a Fuquy, "Harry Potter i Zakon Feniksa" Davida Yatesa oraz "1920 Bitwa warszawska" Jerzego Hoffmana. (PAP)