Szczepienia to najlepszy i najbardziej bezpieczny sposób uodpornienia przeciwko wielu chorobom zakaźnym. W przypadku zaszczepienia przeciwko ospie wietrznej nie zachoruje w ogóle ponad 95 proc. dzieci, a 98-100 proc. uniknie zachorowania na ospę o ciężkim lub umiarkowanym przebiegu. W Polsce kalendarz szczepień co roku określa Program Szczepień Ochronnych. Wśród tych obowiązkowych znajdziemy m.in. szczepienie przeciwko pneumokokom, a wśród zalecanych – szczepienia przeciwko ospie wietrznej i meningokokom. Warto rozważyć wykonanie szczepień na początku roku szkolnego, ponieważ powrót dzieci do szkoły, przedszkola i żłobka zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu infekcji sezonowych. Ospa wietrzna jest najczęstszą chorobą zakaźną wśród dzieci. Zakaźność wirusa jest bardzo wysoka.

- Jeśli dziecko nie jest uodpornione przeciwko ospie wietrznej (nie chorowało lub nie było zaszczepione) i ma bezpośredni kontakt z osobą chorą, prawdopodobieństwo, że zachoruje wynosi aż 80-90 proc. Warto pamiętać, że celowe kontaktowanie dzieci chorych ze zdrowymi np. podczas wspólnej zabawy, nie jest dobrą formą uodpornienia na ospę ponieważ każde zachorowanie niesie ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz wystąpienia powikłań. Jedyną dobrą metodą profilaktyki w tym wypadku są szczepienia ochronne – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, Dyrektor ds. Medycznych Medicover Polska. - Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki. Pierwszą można podać już od 9. miesiąca życia – najlepiej jednak zrobić to pomiędzy 12. a 18. miesiącem. Drugą dawkę należy podać co najmniej 6 tygodni po pierwszej. Na szczepienie możemy jednak zdecydować się również później – dodaje.

Pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok i oskrzeli.

Pneumokoki to bakterie będące najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego. Ponadto, jeśli dostaną się do krwi, mogą wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę. Jeśli do nadkażenia pneumokokami dojdzie w czasie trwania infekcji sezonowej, konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne.

- Badania mówią, że nawet co szóste dziecko uczęszczające do przedszkola lub żłobka może być nosicielem pneumokoków. Bakterie znajdują się w nosie i w gardle, objawy nie występują, a jednocześnie inne dzieci, wrażliwie na zakażenie, są zagrożone – tłumaczy dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka.

Liczba dawek potrzebnych do uodpornienia dziecka zależy od wieku, w którym rozpoczynamy szczepienia:
• u niemowląt od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia są to cztery dawki - trzy dawki w odstępach miesiąca i czwarta dawka (uzupełniająca) pomiędzy 11. a 15. miesiącem życia,
• u niemowląt od 7. do 11. miesięcy są to trzy dawki - dwie dawki w odstępie miesiąca, a trzecia dawka w drugim roku życia,
• u dzieci w wieku 12-23 miesięcy są to dwie dawki w odstępie dwóch miesięcy,
• u dzieci między 2. a 17. rokiem życia wystarczy pojedyncza dawka.Meningokoki, czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wywołują zakażenia, spośród których najgroźniejszym jest inwazyjna choroba meningokowa (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsa).

- Szczepienia są szczególnie zalecane osobom z grup ryzyka wystąpienia inwazyjnej choroby meningokowej - niemowlętom, dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym, osobom z niedoborami odporności. Obecnie rozpoznanych jest 12 grup bakterii – choroba meningokowa najczęściej spowodowana jest przez te z grupy A, B , C, W i Y. W Polsce bakterie z grupy B i C wywołują ponad 90 proc. zachorowań – mówi dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka.

To choroba, która rozwija się szybko i potrafi mieć bardzo gwałtowny przebieg. Jeśli jest rozpoznana zbyt późno może prowadzić do zgonu lub do wystąpienia ciężkich powikłań w postaci m.in. uszkodzenia słuchu, mózgu, kości i stawów, a także niewydolności nerek. Szczepionkę przeciwko meningokokom grupy A, C, W, Y można podać dziecku już od 6 tygodnia życia. Cykl szczepień obejmuje jedną, dwie lub trzy dawki w zależności od wieku dziecka. Szczepienie przeciwko meningokokom grupy B można rozpocząć już po ukończeniu 2. miesiąca życia. Cykl szczepienia jest tym wypadku uzależniony od wieku dziecka – obejmuje 2 lub 3 dawki.

Jak przygotować się do szczepienia?

Każde szczepienie poprzedza wizyta kwalifikująca u pediatry. - Lekarz zaleci nam, odroczenie szczepienia, jeśli u dziecka występują objawy ostrej choroby o cięższym przebiegu (np. gorączka powyżej 38,5°C) lub doszło do zaostrzenia choroby przewlekłej. Mitem jest natomiast twierdzenie, że przeciwskazaniem dla szczepienia jest katar lub lekka infekcja, niezaostrzona alergia, astma oskrzelowa, katar sienny, karmienie piersią czy miejscowe zakażenie skóry – mówi ekspert Medicover Polska.

Badanie lekarskie i kwalifikacja do sczepienia są ważne przez 24 godziny, co reguluje ustawa. Należy pamiętać, aby na wizytę zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i inne dokumenty potwierdzające dotychczas wykonane szczepienia. Szczepienia można wykonać m.in. w Centrach Medicover. Aby dowiedzieć się więcej odwiedź recepcję centrum lub zapytaj na infolinii pod numerem: 500 900 500.

PARTNER: