System rejestracji ruszy od 15 stycznia. Dziesięć dni później zaczną się szczepienia dla grupy pierwszej, czyli m.in. seniorów od 60. roku życia, służb mundurowych i nauczycieli. Choć przedstawiciele rządu nie wykluczają, że procedura zacznie się jeszcze wcześniej, np. 18 stycznia.
Generalnie będzie możliwość zapisania się przez infolinię, POZ lub internet. Mamy nadzieję, że każdemu chętnemu uda się umówić na konkretny termin, ale tu jeszcze negocjujemy z lekarzami, którzy muszą nam przedstawić swoje terminarze i zadeklarować moce przerobowe – mówi osoba z rządu. Zapisać będzie mógł się każdy chętny, także spoza grupy priorytetowej.
W takiej sytuacji osoba wyrazi jedynie chęć bycia zaszczepioną, a na wyznaczenie konkretnego terminu trzeba będzie poczekać na swoją kolej. W odpowiedzi mógłby przyjść np. e-mail potwierdzający rejestrację w systemie szczepień, a w momencie, gdy dana grupa zacznie się szczepić, dostaniemy SMS-a z linkiem i możliwością wyznaczenia miejsca i terminu.
Reklama

Premiowanie

Może będzie tak, że osoby, które wcześniej się zgłoszą przez stronę internetową, będą miały potem np. dwa dni wyłącznego dostępu do systemów rejestracyjnych. Czyli jeśli np. kolejna grupa powszechna zacznie się szczepić od 1 czerwca br., to pierwsze dwa dni dostęp do systemu wyznaczania terminów mógłby być tylko dla wcześniej zarejestrowanych – tłumaczy jeden z naszych rozmówców.
Jak zastrzega, wariant ten jest wciąż przedmiotem dyskusji w rządzie i ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.