Andrusiewicz zapowiedział, że porównując liczbę zakażeń w tym tygodniu i w poprzednim mamy do czynienia z 18-procentowym wzrostem. - To, co może niepokoić, to odbicie, które następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, w których czwarta fala przechodziła jako pierwsza, bo może to świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w piątą falę epidemii - stwierdził Andrusiewicz.

Reklama

Zastrzegł, że wzrost tydzień do tygodnia w woj. podkarpackim wynosi 50 proc., w woj. małopolskim - 30 proc., w woj. mazowieckim - 29 proc., w woj. lubelskim - 26 proc.

- Widzimy po tej ścianie wschodniej, a także po woj. mazowieckim i małopolskim rzeczywiście to spore odbicie w notowanych codziennie przypadkach zakażeń - ocenił.

Trzecia dawka dla dzieci 12-17 lat

Reklama

- Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego będą mogły ruszyć w Polsce szczepienia trzecią dawką przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat - powiedział rzecznik MZ. Zaznaczył, że resort czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków w sprawie tych szczepień.

Rzecznik MSZ był pytany o kwestię możliwego skrócenia w Polsce czasu izolacji i kwarantanny, a także o kwestię szczepień dzieci. - Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony czasu izolacji, z drugiej okresu kwarantanny. To podyktowane jest po pierwsze tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to już w okolicach dwóch dni i sam okres zakażenia, okres objawowy choroby trwa krócej - zauważył Andrusiewicz.

Reklama

- Z drugiej strony pamiętajmy, że w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków: pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy. Więc skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób i nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie - stwierdził.

Rzecznika resortu zdrowia pytano też, czy są jakiekolwiek sygnały z Europejskiej Agencji Leków, że wkrótce będzie podjęta decyzja i rozpocznie się także w Polsce proces szczepień młodzieży 12-17 lat trzecią dawką. Andrusiewicz zauważył, że decyzja EMA ma zapaść 24 stycznia, a taką informację resort ma z samej agencji. Stwierdził, że na 90 proc. ta decyzja będzie pozytywna. - W ciągu tygodnia, góra półtora będziemy chcieli podjąć w kontekście tym bardzo szybko decyzję o możliwości szczepienia dzieci trzecia dawką, tej grupy 12-17 lat - zadeklarował. - Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego te szczepienia trzecia dawką będą mogły ruszyć - powiedział rzecznik MZ.

Rezygnacja członków Rady Medycznej? "Nie odbieramy tego jako porażkę"

Rzecznik pytany był również o rezygnację 13 z 17 członków Rady Medycznej. - Nie odbieramy tego jako porażkę. Na pewno jest to przykra decyzja członków Rady Medycznej i odbiła się na pewno niekorzystnie w społeczeństwie i na pewno nie jest porażka systemu szczepień i ludzi, który mają otwarte i jasne umysły - mówił.

Rzecznik prasowy MZ powiedział, że minister zdrowia Adam Niedzielski zachęcał tych członków do pozostania w tym gremium i "dalszego sprzeciwiania się wszelkim narracjom antyszczepionkowym". Przypomniał też, że na co dzień szef resortu korzysta z doradztwa konsultantów krajowych, czyli również tych, którzy zasiadali w Radzie Medycznej.

- Ci konsultanci, którzy byli w Radzie Medycznej nadal konsultantami pozostają, nadal mogą służyć głosem doradczym ministrowi zdrowia - powiedział.

Podkreślił, że minister zdrowia po poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego i spotkaniu kierownictwa zaprezentuje swoje stanowisko dotyczące zarówno rezygnacji większości członków Rady Medycznej, jak i planów resortu w tym kontekście.