Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego małopolskiej policji poinformowała w piątek, że do śmiertelnego wypadku doszło w 4 marca w godzinach porannych.

Kobieta jadąca wtedy ul. Bednarską w Krakowie zauważyła leżącego na jezdni ciężko rannego mężczyznę. Zaalarmowała służby, na miejsce wypadku przybyli ratownicy medyczni, którzy przystąpili do reanimacji rannego - okazała się jednak nieskuteczna.

Policjanci natomiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia i pozostawione ślady oraz ustalili personalia zmarłego 43-latka. Zebrane przez funkcjonariuszy informacje wskazywały na to, że mogło dojść do śmiertelnego potrącenia, którego sprawca uciekł z miejsca wypadku.

Reklama

Sprawcą okazał się pseudokibic

W wyniku przeprowadzonego dochodzenia, w trakcie którego policjanci prześledzili m.in. zapisy z kamer monitoringów, najpierw ustalono dane samochodu, który okazał się być wypożyczonym, a osoba wynajmująca nie była jej faktycznym użytkownikiem.

Prowadzone czynności operacyjne wskazywały, że samochodem mogła poruszać się osoba związana ze środowiskiem pseudokibiców jednej z krakowskich drużyn piłkarskich - zaznaczyła policjantka.

Reklama

5 marca wieczorem został on zatrzymany przez policjantów wraz z trzema kompanami w Tarnowie. W trakcie akcji sprawca próbował uciec samochodem, uszkadzając blokujący go radiowóz. W jego samochodzie znaleziono niebezpieczne przedmioty, m.in. maczety, karczownik, butlę z gazem, a także narkotyki.

Mężczyzna trafił do aresztu

Zatrzymany kierujący przyznał się do spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz nieudzielenia pomocy poszkodowanemu. Jak się okazało mężczyzna wsiadł za kierownicę samochodu pomimo, że nie posiada prawa jazdy - relacjonowała Znachowska-Bytnar.

Sąd Rejonowy w Krakowie zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Drugi z zatrzymanych mężczyzn usłyszał zarzut posiadania narkotyków, pozostali mężczyźni po weryfikacji ich udziału w zdarzeniu zostali zwolnieni.

Materiały dotyczące posiadania przez nich niebezpiecznych narzędzi oraz prowadzenia pojazdu bez uprawnień przez kierującego zostały wyłączone do odrębnego prowadzenia w sprawach o wykroczenia.

autor: Rafał Grzyb