"Rosyjskie dowództwo przeprowadza rotację kadrową kierownictwa struktur, związanych z generacją siły, utrzymaniem (zdolności bojowych) i logistyką" - podaje ISW w najnowszym raporcie, powołując się na nieoficjalne doniesienia prowojennych blogerów. Do rotacji miało dojść m.in. na stanowisku wiceministra obrony ds. logistyki, co według tych relacji mogło być związane ze złym zaopatrzeniem żołnierzy w broń na niektórych odcinkach frontu".
"Zmiany miały nastąpić także na kierowniczych stanowiskach Narodowego Centrum Kierowania Bronią FR (podlega Sztabowi Generalnemu) oraz Głównego Zarządu ds. Kadr resortu obrony. „Te trzy struktury, które miały otrzymać nowych szefów, są warte uwagi, ponieważ są związane z zarządzaniem generacją siły, utrzymaniem oddziałów i logistyką” – konstatuje ISW.
Think tank ocenia, że zmiany mogą być związane z nieskutecznymi działaniami tych struktur podczas „zimowej ofensywy” oraz zbliżającym się kontruderzeniem ukraińskim. Według analityków prawdopodobnie nie będą one efektywnie wpływać na poprawę sytuacji w krótkim okresie. Mogą także być częścią długoterminowych wysiłków dla zreformowania sił zbrojnych.
Nowy sposób ataku rakietami Kalibr
Raport ISW, który został opublikowany przed zmasowanym atakiem rakietowym Rosji (do którego doszło w nocy z czwartku na piątek), odnotowuje użycie przez armię agresora rakiet manewrujących Kalibr po stosunkowo długim czasie, gdy uzbrojenie to nie było stosowane na Ukrainie. Analitycy informują o czwartkowym ataku czterema Kalibrami na Mikołajów, oceniając, że Rosja używa nowej taktyki ostrzałów rakietowych, która ma utrudnić ukraińskiej obronie powietrznej wykrywanie pocisków. Powołując się na dane ukraińskie, ISW wskazuje, że rakiety były nakierowane „z uwzględnieniem różnych cech terenu, różnych wysokości wystrzelenia i licznych zmian trajektorii”.
"Siły rosyjskie utrzymują zdolność do ponowienia ataków rakietowych (co potwierdza stosunkowo zmasowany ostrzał z czwartku na piątek – PAP) i mogą zastosować nową taktykę w celu oszczędzania zapasów broni precyzyjnej w przypadku nowych ataków” – napisał amerykański ośrodek.
"Budowa koalicji nie-Zachodu"
ISW odnotowuje również spotkanie białoruskiego ministra obrony Wiktara Chrenina ze swoimi odpowiednikami z Chin i Iranu Li Shangfu oraz Mohammadem Rezą Asztianim, do którego doszło w czwartek w Indiach.
"Działania na rzecz wzmocnienia relacji z krajami, które poparły lub nie potępiły rosyjskiej wojny na Ukrainie mają prawdopodobnie na celu budowanie koalicji państw nie-Zachodu i tworzenie możliwości obchodzenia sankcji przez Rosję" - wnioskuje think tank.