W lutym wśród badanych przez CBOS największym 54 proc. zaufaniem - 61 proc. - cieszy się marszałek Sejmu Szymon Hołownia (wzrost o 7 pkt proc. w stosunku do stycznia br.); 26 proc. ankietowanych nie ufa marszałkowi (spadek o 5 pkt proc.).

Reklama

Awans z czwartej lokaty

Na drugim miejscu - po awansie z czwartej lokaty - znalazł się wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 51 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.). Liderowi PSL nie ufa 23 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

Trzecie miejsce w rankingu zajął premier Donald Tusk, któremu ufa 46 proc. respondentów (wzrost deklaracji zaufania o 3 pkt proc.). Szefowi rządu nie ufa 41 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.).

Kolejne miejsce zajął prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 45 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nieufność deklaruje 34 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Na piątym miejscu znalazł się prezydent RP Andrzej Duda z zaufaniem na poziomie 44 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nieufność deklaruje 45 proc. (wzrost o 3 pkt proc.).

37 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa MSZ Radosława Sikorskiego (wzrost o 5 pkt proc.); nieufność 34 proc. (spadek o 4 pkt proc.). Szefowej resortu edukacji Barbarze Nowackiej ufa 36 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa jej 24 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi ufa 35 proc. (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu 22 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Reklama

B. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (PiS) ufa 34 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); jednak większość - 55 proc. respondentów deklaruje w stosunku do niego nieufność (o 2 pkt więcej niż przed miesiącem). Szefowi MAP Borysowi Budce ufa 33 proc. (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa też 33 proc. (spadek o 3 pkt proc.).

Wicemarszałkowi Sejmu Krzysztofowi Bosakowi (Konfederacja) ufa 33 proc. (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 35 proc badanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Wicemarszałkowi Sejmu, współprzewodniczącemu Nowej Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 32 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa - 26 proc. (spadek o 4 pkt proc.). Marszałek Senatu Małgorzacie Kidawie-Błońskiej ufa 32 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa również 32 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Większa grupa deklaruje nieufność wobec Kaczyńskiego

Na kolejnym miejscu pod względem poziomu zaufania znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, ufa mu 31 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.). Jednak znacznie większa grupa deklaruje nieufność wobec niego - 60 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).

Szefowi klubu PiS Mariuszowi Błaszczakowi ufa 30 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa - 45 proc. (wzrost o 4 pkt proc.).

28 proc. (wzrost o 3 pkt proc.) ankietowanych deklaruje zaufanie do ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza; 22 proc. (spadek o 3 pkt proc.) wyraża nieufność do jego osoby.

Minister zdrowia Izabeli Leszczynie ufa 24 proc. badanych; nie ufa - 12 proc. Wcześniej nie była ujęta w badaniu. Do wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego zaufanie deklaruje 22 proc. (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa - 13 proc. (bez zmian).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 8 do 18 lutego 2024 r. na próbie liczącej 994 osób (w tym: 60,7 proc. metodą CAPI, 24,9 proc. – CATI i 14,4 proc. – CAWI).