• Rami al-Aszek Fot. Maksymilian Rigamonti
  Kiedy ktoś tu, w Europie, dowiaduje się, że pochodzę z Syrii, to od razu widzę spojrzenie pełne litości. To samo dzieje się wtedy, kiedy wychodzę do baru czy do dyskoteki, żeby potańczyć. Ludzie od razu pytają o wojnę, o to, jak się czuje - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti poeta Rami al-Aszek, Palestyńczyk urodzony w Syrii.
 • Krystyna Starczewska Fot.Maksymilian Rigamonti
  Walka trwa o to, w jakim duchu wychowywać dzieci i młodzież. To jest pierwsza linia frontu. W nowych podstawach programowych dla ośmioletnich szkół podstawowych główną ideą, którą należy przekazywać uczniom, jest patriotyzm prowadzący do bohaterstwa w walce z wrogiem, a nie idee humanizmu i przestrzeganie przed nienawiścią – mówi polonistka i filozofka Krystyna Starczewska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Paweł Reszka, fot. Maksymilian Rigamonti
  Wstrząsnęło mną, gdy jeden z księży powiedział, że rozgrzeszył na łożu śmierci duchownego pedofila, uważając, iż to jednak Bóg powinien podjąć ostateczną decyzję - mówi z rozmowie z Magdaleną Rigamonti, Paweł Reszka, dziennikarz i autor książki "Czarni". 
 • Ada„Krysia” Willenberg, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Do Treblinki przyjeżdżał transport ludzi, sześć tysięcy ludzi, którzy od razu byli mordowani. Każdego dnia. Niemcy w Treblince do ostatniej chwili oszukiwali ludzi. Wzięli artystę malarza. Kazali mu namalować zegar, napisy, I klasa, II klasa, żeby ludzie myśleli, że jak tu przyjeżdżają, to że jest to normalna stacja kolejowa. Namalował, ludzie w to wierzyli" – mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, Ada „Krysia” Willenberg, która 75 lat temu mieszkała w warszawskim getcie.
 • Władysław Filar Fot. Maksymilian Rigamonti
  Nazwanie tego, co się wydarzyło w 1943 r., ludobójstwem nic nie zmieni. Chciałbym, żeby sąd stwierdził, na podstawie dokumentów, czy to było ludobójstwo, czy nie - mówi Władysław Filar w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Michał Fedorowicz, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Wróćmy do taśm Sowa i Przyjaciele. Gdyby wtedy tak PO zadziałała w internecie, jak PiS prawie pięć lat później, to tematu zwyczajnie by nie było. Wspominalibyśmy dziś, jeśli w ogóle, o żarcikach ministrów" - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Michał Fedorowicz, analityk z agencji doradczej Apostołowie Opinii. - "Osoby, które zarządzają informacją, uczą się, wiedzą, że nie ma co czekać z problemami. Trzeba ciąć od razu. Łatwiej robi się media społecznościowe, jeśli są realne struktury terenowe, a PiS takie struktury ma".
 • Sekielscy Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Dziennikarze powinni stać pod domem kardynała Dziwisza i domagać się odpowiedzi na pytania o ukrywanie pedofilii przez papieża i przez niego samego. A nie zadowalać się oświadczeniem, że Jan Paweł II walczył z pedofilią w Kościele. Może w końcu trzeba uznać, że kardynał Dziwisz nie jest święty i ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie ważne pytania" - mówi Tomasz Sekielski. Razem z bratem Markiem i żonami, Dominiką oraz Anną, opowiadają Magdalenie Rigamonti o kulisach powstawania filmu "Tylko nie mów nikomu".
 • Leszek Jażdżewski 2 Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Nie zabrałem głosu w żadnej sprawie w imieniu Donalda Tuska" - ocenił Leszek Jażdżewski redaktor naczelny "Liberté!" w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. Odniósł się tak do swojego wystąpienia przed wykładem byłego premiera. I porównał do mało znanego Prince’a występującego przed Rolling Stonesami.
 • Leszek Jażdżewski 2 Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Nie zabrałem głosu w żadnej sprawie w imieniu Donalda Tuska" - ocenił Leszek Jażdżewski redaktor naczelny "Liberté!" w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. Odniósł się tak do swojego wystąpienia przed wykładem byłego premiera. I porównał do mało znanego Prince’a występującego przed Rolling Stonesami.
 • Jakub Wygnański, fot. Maksymilian Rigamonti
  "W 1980 r. pierwsze postulaty Solidarności też dotyczyły kiełbasy i kalorii. I nagle się okazało, że chodzi o godność. Jeśli liczyć, że tylko połowa nauczycieli znalazła się w tym zawodzie z poczucia misji, to i tak jest 350 tys. ludzi, którym chodzi o lepszą szkołę i godne traktowanie nie tylko ich samych, lecz także uczniów" - mówi Magdalenie Rigamonti Jakub Wygnański, socjolog i współtwórca organizacji pozarządowych.