• Jeśli Sławomir Cenckiewicz, współautor książki o kontaktach Lecha Wałęsy z SB, będzie w kierownictwie gdańskiego IPN, Instytut zapłaci za to obcięciem budżetu o 30 milionów złotych. Tak mieli grozić politycy rządzącej koalicji. Wczoraj informacje "Rzeczpospolitej" dementowała PO, dziś sam IPN. Cenckiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej odszedł ponoć sam.
 • Autor książki o Wałęsie odszedł z IPN
  Publiczne ataki na Instytut Pamięci Narodowej i na niego samego - to powody odejścia z pracy dr. Sławomira Cenckiewicza. Współautor głośnej książki o przeszłości Lecha Wałęsy narzeka w swoim oświadczeniu na "nieuzasadnione i brutalne ataki ekipy rządzącej". Oskarża też marszałka Senatu Bogdana Borusewicza o wywieranie nacisków na IPN.
 • Chiny może i są najszybciej rozwijającym się państwem, ale co najmniej w jednej dziedzinie odstają znacznie od reszty świata. Tamtejsze ministerstwo zdrowia z troską pochyliło się nad stanem uzębienia Chińczyków. Bo - jak wynika z badań - po 65. roku życia brakuje im przeciętnie... 11 zębów.
 • To największy na świecie pomnik naszego najsłynniejszego kompozytora. W Szanghaju w Chinach stoi odlany z brązu sześciometrowy monument upamiętniający Fryderyka Chopina.
 • Unia Europejska nam ulżyła. Ministrowie finansów państw Wspólnoty dogadali się i do końca 2010 roku utrzymali obniżony podatek VAT. Kompromis oznacza, że od nowego roku nie będziemy jeszcze musieli kupować znacznie mniej za te same pieniądze.
 • Rodzina, przyjaciele, żołnierze i przedstawiciele władz pożegnali sierżanta Andrzeja Filipka, który poległ w Iraku. Prezydent pośmiertnie awansował go i odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.
 • Donald Tusk przygotowuje się do premierowania. Spotkał się m.in. z zagranicznymi dziennikarzami, by wyjaśnić im, jak chce prowadzić politykę zagraniczną. "Dziadek by mi nie wybaczył, gdybym nie próbował poprawić relacji z Niemcami" - powiedział między innymi z uśmiechem.
 • Im bliżej końca kampanii wyborczej, tym mocniejsze słowa padają z ust polityków. Minister finansów Zyta Gilowska nie ma już oporów w ocenianiu swoich byłych kolegów z Platformy. "Tchórze" - mówi po prostu. Amunicji dostarczył jej tytuł wywiadu z Donaldem Tuskiem w DZIENNIKU.
 • Warszawa, Zakopane, Wrocław. Premier Kaczyński w ostatni dzień kampanii wyborczej chce dotrzeć do jak największej liczby wyborców. Dostał też dziś rekordową liczbę prezentów i naręczy kwiatów. Odwdzięcza się zwolennikom, podtrzymując ich na duchu. "Mamy pełne szanse na zwycięstwo, sondaże są sfałszowane" - powiedział na Dolnym Śląsku. I wzywa ich do mobilizacji.
 • Posłanka Beata Sawicka tak czy inaczej odda CBA 50 tys. zł, które wzięła jako pierwszą ratę łapówki - twierdzą agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. I dodają, że najwyżej zabiorą Sawickiej część jej majątku. Tymczasem Platforma oskarża CBA o utratę pieniędzy na łapówkę. "Jeśli pieniądze się nie znajdą, to jest to przestępstwo CBA" - mówi dziennikowi.pl Sławomir Nowak z PO.