• Obecna kadencja Władimira Putina jest jego trzecią na fotelu prezydenta Rosji
  Władimir Putin już od 15 lat rządzi Rosją. 9 sierpnia 1999 roku ówczesny szef FSB oraz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej został mianowany pełniącym obowiązki premiera. "Przecież nikt go nie zna, jest kompletnie niezauważalny, brak mu charyzmy, wyrazu. Nie da się z niego nic wykrzesać. Żartuje pan?" - tak na początku lata 1999 roku dziennikarze zareagowali na pomysł, by to Putin zastąpił Borysa Jelcyna na stanowisku prezydenta. Kierownik administracji Jelcyna, Aleksander Wołoszyn, tylko się na te wątpliwości uśmiechnął...
 • Unia Europejska. Flaga Unii Europejskiej UE
  Antyunijne hasła pomagały im zbijać kapitał polityczny. Ile miały wspólnego z rzeczywistymi zagrożeniami? Po 10 latach rozliczamy eurosceptyków z ich propagandy.
 • Nieprawidłowości przy wydawaniu środków unijnych są znacznie większą patologią niż ukazują to oficjalne statystyki, to nie jest to zasadniczo wina Unii Europejskiej, ale polskich władz – centralnych i samorządowych, oraz polskich obywateli, dla których często pieniądze unijne to pieniądze niczyje - mówi w rozmowie z dziennik.pl dr hab. Krzysztof Zuba, autor książki "Polski eurosceptycyzm i eurorealizm".     
 • Nikt nie porwie się na interwencję w Syrii. "To Rosja rozgrywa tę grę"
  Syria nie doczeka się światowej interwencji, a wojna domowa w tym kraju potrwa jeszcze wiele lat - uważa Samer Masri, mieszkający w Polsce syryjski aktywista i prezes Fundacji Wolna Syria. "Turcja byłaby zadowolona z amerykańskiej interwencji, Jordania i Arabia Saudyjska też, Liban – tak sobie. Niezadowolony byłby być może Irak, ale, no cóż, nie tak dawno Amerykanie byli właśnie tam. Najbardziej niezadowolona byłaby Rosja i tak naprawdę to ona rozgrywa tę grę" - mówi w rozmowie z dziennik.pl.
 • Olesia Żukowska
  Po jej dramatycznym wpisie na Twitterze z całego świata popłynęły kondolencje. Dziś jednak Ołesia Żukowska, 21-letnia sanitariuszka postrzelona na Majdanie, znów pisze. "Żyję, dziękuję wszystkim za modlitwę" - taki twitt pojawił się na jej koncie.
 • "Między nami" Małgorzaty Tusk
  Tak, Małgorzata Tusk chciała odejść od męża. Tak, zakochała się w innym, będąc już żoną i matką. Tak, niemal się już pakowała, gdy mąż błagał ją, by została. Ale poza tym przesłaniem o silnej wartości tabloidowej w książce "Między nami" znaleźć można przemyślenia zapewne nieobce wielu kobietom - matkom i żonom. Nie jest to analiza przesadnie głęboka, wnosząca wiele czy przynosząca receptę na to, jak przeżyć - mimo przeciwności - 35 lat w związku i nie zwariować. Żona premiera zdołała jednak złapać sytuacje i zjawiska na tyle trywialne, że nie ma czasu, by o nich mówić na co dzień.
 • Pusta sala wykładowa
  Polska Komisja Akredytacyjna sprawdziła jakość nauczania wyższego. Najgorzej wypadły kierunki ekonomiczne na prywatnych uczelniach.
 • Pusta sala wykładowa
  Część polskich uczelni nie spełnia nawet minimalnych standardów. Ministerstwo kontroluje, komisja akredytacyjna wydaje miażdżące oceny i nic. Szkoły wciąż działają.
 • "W ciągu ostatnich miesięcy ograniczaliśmy się co najwyżej do wyjścia do przydomowego ogródka. Baliśmy się, że ktoś może zrobić nam krzywdę, w internecie roi się od pomysłów, jak uprzykrzyć nam życie" - mówią Ewa i Naresh Nayi, polsko-hinduskie małżeństwo z Białegostoku zaatakowane przez rasistów - mieszkanie ich rodziny zostało podpalone. W rozmowie z dziennik.pl tłumaczą, dlaczego zdecydowali się na wakacje od Polski i czy zamierzają wrócić.
 • W Stanach Zjednoczonych konflikty rasowe są największym problemem społeczeństwa i polityki wewnętrznej od wieków i prawdopodobnie długo pozostaną. I to mimo że te same Stany Zjednoczone wkładają bardzo dużo wysiłku, aby ten problem przezwyciężyć - mówi dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, komentując w rozmowie z dziennik.pl to, co dzieje się w USA po wyroku ws. śmierci czarnego nastolatka zastrzelonego przez białego ochroniarza.