• Dziecko
  Z punktu widzenia personelu z oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży reforma planowana przez resort zdrowia ma sens. – Bez przeniesienia leczenia części pacjentów do placówek środowiskowych ten walący się już system musi runąć – mówią. 
 • Dziś każdy powinien sam, właśnie z rozsądku i zapobiegliwości, raz na jakiś czas wydać trochę pieniędzy i porządnie się przebadać. Musimy być czujni, ale nie możemy dać się zwariować.
 • Lekarze muszą dokonywać dramatycznych wyborów - kogo leczyć, kogo już nie
  Miałam kiedyś do czynienia z pacjentem w zagrożeniu życia. I przez dwie godziny trwała dyskusja, jak go rozliczyć, by nie narobić długów. Pojęcia „nadwykonanie” i „niedowykonanie” w relacjach pacjent – lekarz nie powinny mieć miejsca.
 • Prywatne kliniki żerują na publicznych. Wybierają sobie najłatwiejszych i najtańszych w leczeniu pacjentów. Ciężej chorych odsyłają do placówek publicznych. Pierwsze mają zyski i noszą miano zaradnych. Drugie muszą się zadowolić długami i satysfakcją z dobrze wykonanej roboty.
 • Jestem udręczony trwającym pięć lat postępowaniem przed sądem lekarskim. Nie mam siły rozmawiać, mam dość, a poza tym się boję – przekazuje przez kolegów dr Jan B., lekarz z Poznania, homeopata. Od 2006 r. tłumaczył, że nie jest szarlatanem, że nie morduje swoich pacjentów, tylko przeciwnie – skutecznie im pomaga. Wprawdzie proces zakończył się po jego myśli, ale uraz został.
 • Lekarze na korytarzu szpitala
  "Udajemy, że służba zdrowia jest bezpłatna. To hipokryzja. Żadnego państwa nie stać, żeby finansować wszystko. Dlatego już niedługo czeka nas wysyp upadłości szpitali" - mówi wieloletni dyrektor szpitala w Rawiczu Janusz Atłachowicz, z którym rozmawiała Mira Suchodolska z DGP.
 • Mira Suchodolska
  Leczyć można ze wszystkiego. Z uzależnienia od alkoholu i hazardu, z uzależnienia od kupowania coraz to nowych butów albo od gry w bejeweledblitza na Fejsbuku. Tylko po co? - pyta Mira Suchodolska.