"Wyjazd zawsze jest szokiem. Jeśli ktokolwiek ma problemy zdrowotne, rodzinne, zawodowe, czy jakiekolwiek inne, to na obczyźnie one eksplodują ze zdwojoną siłą. Emigracja jest katalizatorem problemów wszelkiego rodzaju, które w tych trudnych warunkach będą eskalowały" - mówią autorzy książki "Głosy. Co zdarzyło się na wyspie Jersey". Z Ewą Winnicką i Dionisiosem Sturisem rozmawiamy o trudach emigracji, które w skrajnych sytuacjach mogą prowadzić do tragedii.
Elżbieta Sieradzińska, autorka książki "Wada Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt", rozmawiając z matką najsłynniejszej polskiej himalaistki zaczynała wierzyć w teorię, że Rutkiewicz nie zginęła pod szczytem Kanczendzongi.
"Chyłka - Zaginięcie" to nowy serial kryminalny, który powstał na podstawie bestsellerowych książek Remigiusza Mroza . Z pisarzem rozmawiamy o tym, czy Magdalena Cielecka odnalazła się w roli bezkompromisowej prawniczki Joany Chyłki, czym nowa produkcja będzie wyróżniała się na tle innych seriali kryminalnych oraz czy w swojej prozie autor odnosi się do aktualnych tematów społecznych i politycznych.
"W Polsce poluje trzy tysiące kobiet i 300 księży. Widzę ich splamione
krwią koronki przy mankietach ornatów, gdy unoszą hostię. Dziwny obraz.
Na szczęście, jako społeczeństwo zaczynamy przecierać oczy i zauważamy,
że wśród nas żyją ludzie, którzy zajmują się zabijaniem dla przyjemności" - mówi Zenon Kruczyński. Z byłym myśliwym, który po 20 latach polowań odstawił strzelbę, by stanąć w obronie dzikich zwierząt, rozmawiamy przy okazji wznowienia jego książki "Farba znaczy krew".
"Jacek Kurski mówi, że nie ma czarnej listy? Ależ oczywiście, że jest, znajduje się na niej „Ida”, „Pokłosie”, są nazwiska, których się nie zaprasza, jak Janda czy Stuhr, ludzie, z którymi się nie rozmawia. Artyści nie są dzieleni na zdolnych i niezdolnych, ale na miłych władzy i niemiłych władzy. Ja nie chcę takiego podziału" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Karolina Korwin Piotrowska. Z dziennikarką rozmawiamy przy okazji premiery jej najnowszej książki "Sława".
Niektóre zrezygnowały z własnych ambicji zawodowych, by stworzyć ukochanym mężczyznom jak najlepsze zaplecze do wielkich osiągnięć, inne realizowały swoje pasje godząc je z utrzymaniem domu i wspieraniem sławnego męża. W książce "Dzisiaj rozmawiamy o Pani", autorka Agnieszka Nabrdalik zebrała wywiady z siedmioma żonami słynnych mężczyzn. Każda z nich opowiedziała swoją ciekawą historię.
"Kiedyś wymyśliłem sobie, że będę polskim reżyserem, który robi dobre filmy na końcu świata" - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Andrzej Fidyk. Autor wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych o północnokoreańskiej propagandzie, związkach mafii z karnawałem w Rio, czy kiniarzach z Kalkuty opowiedział nam o kulisach powstawania jego najsłynniejszych dzieł. Rozmowa odbyła się przy okazji premiery książki "Świat Andrzeja Fidyka".
"W naszych głowach siedzi przekonanie, że Niemcom należało się bombardowanie Drezna,
choćby za Warszawę, za obozy. Powinni milczeć i pokutować. To poczucie
jest też we mnie, choć staram się z tym walczyć. Z drugiej strony staram się
ich zrozumieć, bo ci ludzie naprawdę tam cierpieli. Nam się wydaje, że
to było zasłużone, ale młode niemieckie pokolenie chce wiedzieć, jak to
było. Nie chcą już czuć tylko winy, chcą prawa do swojej martyrologii " - mówi w rozmowie z dziennik.pl pisarz i naukowiec Janusz Leon Wiśniewski, od lat mieszkający w Niemczech.
Miała być roczna wyprawa do Stanów Zjednoczonych, skończyło się na czteroletniej podróży dookoła świata. Magda i Tomek Boguszowie nie byli doświadczonymi podróżnikami, chcieli tylko zrobić coś szalonego, zanim dopadnie ich życiowa rutyna. Jak przygotowywali się do tej przygody życia i co czuli, kiedy po 1405 dniach wrócili do Polski? O tym opowiedzieli w rozmowie z dziennik.pl. Swoje wrażenia z podróży opisali zaś i pokazali w książce "Pirania na kolację".
"Przez moment byłam najbardziej rozpoznawalną w Polsce kobietą zajmującą się muzyką reggae i to było super. Byłam przekonana, że ten status jest ogromną wartością i powinnam się go trzymać. Szłam za tym, czego oczekiwali ode mnie fani. Jednocześnie ze swoimi poetyckimi tekstami i pociągiem do innych gatunków muzycznych, zaczęłam czuć dyskomfort" - powiedziała w rozmowie z dziennik.pl Marika. Z piosenkarką rozmawiamy o trudach bycia kobietą w show biznesie, zmianie stylu muzycznego, patriotyzmie i "rozwodzie kościelnym".