• Magdalena Lamparska
  Magdalena Lamparska to jedna z najbardziej zapracowanych aktorek młodego pokolenia. Obecnie możemy oglądać ją na ekranach kin, telewizorów oraz deskach teatru. Nam udało się skraść kilka minut w jej zajętym kalendarzu, by porozmawiać o nowych projektach, aktorstwie i marzeniach o Hollywood.
 • Wołyń
  Grupa polskich artystów miała udać się w trasę po Ukrainie z monodramem "Mam na imię Psyche". W dzień wyjazdu odwołano jednak wszystkie występy. Przez swojego impresario artyści zostali poinformowani, że 4 miasta skasowały sprzedaż biletów na ich spektakl przez konflikt z filmem "Wołyń". Prawda okazała się jednak inna: "Zawiódł właśnie impresariat, a nie dialog polsko-ukraiński" - wyjaśnia Anna Grabińska, aktorka spektaklu.
 • Tadeusz Słobodzianek
  "Jak patrzy się na działalność niektórych polityków, gołym okiem widać, że ich inspiracją do działań nie są wielcy demokratyczni politycy, którzy szanują przeciwników i próbują prowadzić z nimi dialog, tylko rozmaici skuteczni na chwilę autokraci. Nie chodzi o to, żeby kogoś porównywać do Hitlera czy Stalina. Chodzi o to, że mechanizm fascynacji przemocą jest silniejszy niż mechanizm fascynacji nudną codziennością demokracji" - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Tadeusz Słobodzianek. Z dyrektorem warszawskiego Teatru Dramatycznego rozmawialiśmy o tym, czy sztuka pomaga nam uporać się z trudną historią i dlaczego w polskiej kulturze i polityce widać fascynację przemocą i oprawcami.
 • Polska krew / fot. Agata Zbylut
  "Jedna z bohaterek sztuki mówi: Wy Polacy jesteście beznadziejni, bo zamiast tańczyć dla demokracji, to dla niej maszerujecie . Tak naprawdę przecież ci, którzy maszerują dla demokracji nie różnią się niczym od tych, którzy maszerują w kierunku państwa autorytarnego, ponieważ są równie smutni i ch...owi. Prowokujemy więc, a jednocześnie opowiadamy zwariowaną historię. Chodzi nam o to, by ludzie zaczęli tańczyć dla demokracji, a nie tylko dla niej maszerować, czy chodzić" - tak o swoim najnowszym spektaklu mówi Przemysław Wojcieszek. "Polska krew" debiutuje dziś na deskach żoliborskiego Teatru TrzyRzecze.
 • Krystyna Janda
  "Nie mogę się powstrzymać, trudno milczeć, trudniej milczeć, niż mówić ostatnio. Taka zawsze byłam całe życie. Tak, dziś jestem odpowiedzialna za wielką fundację ale...Mam prośbę nie mówmy o strachu, jakoś to nie mój temat dzisiaj, wciąż mimo wszystko wierzę w wolność poglądów. Natomiast jestem szefową artystyczną dwóch teatrów, póki co cenzura nie istnieje i moje decyzje artystyczne są wciąż niezależne. Zobaczymy co będzie dalej" - powiedziała Krystyna Janda w rozmowie z dziennik.pl. Z artystką rozmawiamy przy okazji premiery jej najnowszej książki "Pani zyskuje przy bliższym poznaniu".
 • Mieczysław Hryniewicz w "Na Wspólnej"
  "Napór idzie z zewnątrz, mogą nam zniszczyć Europę. Zaczynamy się znów zastanawiać nad paszportami, nie widzę flag europejskich w urzędach. To mnie bardzo martwi" - powiedział w rozmowie z dziennik.pl Mieczysław Hryniewicz. Odtwórca roli Włodka Zięby z "Na Wspólnej" skomentował także aferę z Jerzym Zelnikiem i zdradził, jakiego króla mógłby zagrać w polskim serialu historycznym.
 • Paulina Chruściel
  "Poczucie niepewności, brak stabilności zawodowej, są dla mnie w tym zawodzie najtrudniejsze do przełknięcia. To mnie czasem zatruwa. Samo granie jest cudowne, ale wszystko dookoła bywa trudne" - powiedziała w rozmowie z dziennik.pl Paulina Chruściel. Z gwiazdą serialu TVN "Singielka" rozmawialiśmy nie tylko o ciemnych stronach zawodu aktora, ale także o teatrze, celebryctwie i plusach grania w telenoweli.
 • Izabella Cywińska
  "Moim celem nie było po raz któryś zilustrowanie Holokaustu, tylko ukazanie trudnych wyborów, których ludzie musieli wówczas dokonywać, a których my nie mamy prawa oceniać" - mówi Izabella Cywińska o swoim spektaklu "... coś jeszcze musiało być". Reżyserka przeniosła na deski teatru opowiadania Hanny Krall. "Ten spektakl pokazuje, że walka ze źle pojętym żydostwem funkcjonuje od dawnych czasów do dnia dzisiejszego" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl.