Wokół zawału serca narosło wiele mitów. Że głównie dotyka mężczyzn, że sygnalizuje go jedynie ból w klatce piersiowej. Tymczasem wyniki badań na ponad milionie osób z ponad tysiąca szpitali pokazują coś zupełnie innego. Amerykańscy uczeni wykazali, że kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na zawał serca niż mężczyźni - podaje serwis naukowy BBC, powołując się na publikację w "Journal of the American Medical Association".

Reklama

Zdrowie Dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Niestety, problemem jest nie tylko częstotliwość występowania zawału serca, ale również fakt, że u kobiet częściej niż u mężczyzn kończy się on zgonem. Dlaczego? Uczeni podają podstawową przyczynę - złe odczytywanie objawów ataku serca, tzn. u kobiet ból w klatce piersiowej występuje zdecydowanie rzadziej niż u mężczyzn. Zawał u pań poniżej 55. roku życia ma inne symptomy niż u panów w tym wieku, dlatego kobiety nie reagują odpowiednio i trafiają do szpitala za późno. Lekarze alarmują, że opóźnienie w otrzymaniu pomocy lekarskiej jest w przypadku zawału serca u kobiet krytyczne.

Jak wygląda statystyka dotycząca zawałów serca? Okazuje się, że aż u 42 proc. kobiet nie występują bóle w klatce piersiowej w porównaniu do 30 procent mężczyzn. A właśnie atak serca z nietypowymi objawami zabija dwa razy częściej. Poza tym około 14 procent kobiet poniżej 55. roku życia umiera z powodu zawału w porównaniu z 10 procentami mężczyzn w tym wieku. Natomiast przeciętny wiek kobiet przyjmowanych do szpitala z atakiem serca wynosi 74 lata, zaś mężczyzn - 67 lat.

Uczeni namawiają kobiety, by reagowały na każdy symptom, który kojarzy im się z zawałem serca. Może to być zarówno łagodny dyskomfort, jak i przejmujące uczucie ciężkości. Żadnego objawu nie wolno bagatelizować i należy szybko dzwonić po pogotowie. Eksperci uczulają także panie poniżej 55. roku życia przed sytuacją, gdy mogą być przez niedoświadczony personel medyczny niewłaściwie potraktowane. Niestety, pokutuje wśród lekarzy mit, że atak serca jest u młodszych kobiet rzadki.

Reklama

Według American Heart Association zawał serca u kobiet objawia się nie tylko uciskiem bądź nawracającym bólem wewnątrz klatki piersiowej, ale również bólem w jednym lub obu ramionach, plecach, szyi, a nawet żołądku. Niepokojące są również symptomy tj. oblewanie się zimnymi potami (często mylone z objawami menopauzy), nudności i zawroty głowy.