• Prof. Rafał Chwedoruk
  Chociaż w 1989 r. w zmianach prawnych znajdowały się elementy rewolucyjne, to można również wskazać sporo kontynuacji PRL – mówi PAP prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Rafał Woś
  Tradycyjnie kończę grudzień przyznaniem mojego subiektywnego tytułu Ekonomisty Roku 2018. Tym razem otrzyma go dobrze znany (choć w Polsce bardzo nielubiany) brodaty autor „Kapitału”.
 • Mapa Polski
  Celem rewolucji 1989 roku w NRD i krajach Europy Wschodniej była tęsknota za życiem w spokoju i porządku, a nie liberalne wartości Zachodu, czego skutki obserwujemy w tej części Europy do dziś - ocenia we wtorek dziennik "Die Welt".
 • Okrągły Stół / Fot. Chris Niedenthal
  Wybory 4. czerwca w Polsce, protesty studentów w Chinach, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie Ceausescu w Rumunii  i w końcu upadek Muru Berlińskiego w Niemczech. Rok 1989 obfitował w wiele przełomowych wydarzeń, którym towarzyszyła atmosfera nadziei. Wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego, obecny był Chris Niedenthal. W wydanym właśnie albumie "1989 Rok nadziei" fotoreporter, za pomocą swoim znakomitych zdjęć, przypomina ten niezwykły czas.
 • Witold Waszczykowski
  PiS ma pretensje do szefa MSZ, że zbyt wolno przeprowadza zmiany kadrowe.
 • Jan Wróbel
  W XIX w. Kościół zauważył groźbę zwycięstwa kapitalizmu. A wraz z nim budowanie postawy łapczywości, rozrywanie więzów rodzinnych, utożsamianie moralności ze skutecznością, opieranie rozwoju gospodarczego na konfliktach itd. W 1891 r. papież Leon XIII wydał encyklikę „Rerum novarum”, w której wzywał do ograniczenia swobody kapitalistów „względami moralnymi”, których pilnować miało państwo. W późniejszych latach katolicka nauka społeczna posługiwała się pojęciami „pomocniczości państwa” (jak najwięcej problemów niech rozwiązują wspólnota rodzinna, sąsiedzka, zawodowa, lokalna, dopiero kiedy nie dają one rady – państwo) oraz samorządu zawodowego, harmonizującego potrzeby pracodawców i pracobiorców. 
 • Lech Kaczyński i Lech Wałęsa w sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Rok 1990
  No to jak będzie? Mamy świętować czy nie? 4 czerwca 1989 r. powstała nowa Polska czy przypieczętowano Układ, przez który do dziś kraj nie może podnieść się z kolan? Jak zwykle wszystko nam się pomieszało. Przecież tu nie chodzi o to, co się zdarzyło potem. 4 czerwca skonał zły system i to jest warte wszystkich fajerwerków.
 • Taylor Swift odpoczywa na Hawajach z siostrami Haim
  Taylor Swift i siostry Haim poznały się ledwie kilka miesięcy temu, gdy razem przygotowywały bożonarodzeniową piosenkę. Jednak zaprzyjaźniły się tak bardzo, że chcą już nie tylko razem się bawić, lecz i pracować…
 • Leszek Balcerowicz z przedstawicielami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych, 26.06.1990
  25 lat temu rozpoczęła się w Polsce terapia szokowa. Jeden z fundamentów ładu gospodarczego III RP. Czy naprawdę jest z czego być aż tak bardzo dumnym?
 • Taylor Swift dojrzała przez Nowy Jork
  Taylor Swift przyznała, że przeprowadzka do Nowego Jorku bardzo ją zmieniła.