• Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski
  Bilans ostatniego 30-lecia jest dla mnie jednoznacznie dodatni w każdym obszarze, (...) ale musimy mieć świadomość, że jeszcze nie ma końca polskiej drogi i reformy - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski, który we wtorek w Gdańsku wziął udział w debacie "30 lat polskiej demokracji".
 • Aleksander Kwaśniewski
  Upominam się o pamięć o tych, którzy byli drugą stronę tego dialogu (...) te przez was nieznoszone "komuchy", które wykazały wystarczająco dużo rozsądku i odwagi, by otworzyć drzwi do wielkiej zmiany - mówił w Gdańsku b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, apelując jednocześnie, by walczyć o wartości, które kiedyś stworzyły "Solidarność".
 • Plakaty i druki ulotne na wystawie Od oporu do wyboru
  W końcu lat osiemdziesiątych mieliśmy informacje, w którą stronę to idzie; jakbyśmy przetrzymali jeszcze rok, komuna musiałaby oddać władzę bezwarunkowo – mówi PAP Andrzej Kołodziej, w sierpniu 1980 r. wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku, potem działacz „Solidarności Walczącej”; w roku 1988 wraz z Kornelem Morawieckim podstępem zmuszony do wyjazdu z kraju.
 • Lech Kaczyński i Lech Wałęsa w sali BHP w Stoczni Gdańskiej. Rok 1990
  No to jak będzie? Mamy świętować czy nie? 4 czerwca 1989 r. powstała nowa Polska czy przypieczętowano Układ, przez który do dziś kraj nie może podnieść się z kolan? Jak zwykle wszystko nam się pomieszało. Przecież tu nie chodzi o to, co się zdarzyło potem. 4 czerwca skonał zły system i to jest warte wszystkich fajerwerków.
 • Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk, zdjęcie z 1992 roku
  Negocjacje, które doprowadziły do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego nie były łatwe. „Tekst porozumienia trzeba było zawieźć Wałęsie do akceptacji. Kierowca pojechał, wraca po godzinie i mówi w drzwiach: 'Opieprzył mnie'. Poszło o jedno zdanie. Wałęsa przeczytał i oburzył się: 'Jak to? Co oni tam napisali?'” – opowiada Andrzej Lewiński, uczestniczący z ramienia Stronnictwa Demokratycznego w koalicyjnych rozmowach w 1989 roku. Rozmawia Mariusz Nowik.
 • Joanna Szczepkowska ogłasza koniec komunizmu
  Miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. 24 lata temu odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Kierowana przez Lecha Wałęsę "Solidarność" odniosła w nich spektakularne zwycięstwo.