• Jan Paweł II
  Stołeczni radni głosami Koalicji Obywatelskiej przyjęli stanowisko ws. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wcześniej odrzucili podobną propozycję PiS, która jednocześnie upamiętniała 40. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w ojczyźnie.
 • Tomasz Lis
  "Kilkadziesiąt kilometrów za Warszawą są ludzie, którzy od lat nie widzieli innego przekazu poza tym, co serwują media rządowe. W ich przypadku paski TVP Info zrobiły robotę. Są niczym kije bejsbolowe. Dokumentne zawłaszczenie mediów publicznych czyni ideę wolnych wyborów szalenie dyskusyjną, bo nie trzeba fałszować głosowania, jeśli fałszuje się świadomość, z jaką ludzie podejmują decyzje" - mówi dziennik.pl Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska", autor wydanej niedawno książki o Pawle Adamowiczu "Umrzeć za Gdańsk".  
 • Janusz Piechociński w Sejmie, 1995 r.
  "Wybory 4 czerwca są symbolem, ale do tego, co się wydarzyło potem dorastaliśmy powoli. Byliśmy krajem bez technologii, kapitału, wyniszczonym sankcjami nałożonymi przez USA po 1981 r. Byliśmy też naiwni, bez doświadczenia. Przyjeżdżał do nas Zachód i bajki opowiadał. A my pierwsze prywatyzacje robiliśmy w totalnie nieprzemyślany sposób" - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL, oraz poseł m.in. Sejmu I kadencji.   
 • Paweł Kukiz podczas koncertu w 1997 roku
  "Deszcz anemiczny zamiast oczyścić, rozmazał tylko zaschnięte brudy. Flagi zmoczone zawisły ponuro. Białe zlepiło się z czerwonym. Białe zlepiło się z czerwonym nie dając w zamian innej barwy. I cisza. I żadnej nadziei na burzę" - cytuje nam słowa swojej piosenki Paweł Kukiz. Przekonuje, że rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie jest dla niego powodem do radości. Co, w takim razie, nim jest?
 • Katarzyna Lubnauer, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman
  30 lat temu pensja jej przyszłego męża na uczelni wynosiła, w przeliczeniu, 12 dol. Oglądała w domu dziennik telewizyjny, w którym Joanna Szczepkowska mówiła o końcu komunizmu. "Ani ja, ani moi bliscy nie potrafiliśmy sobie wyobrazić tego, co się wydarzy po czerwcowych wyborach" - wspomina Katarzyna Lubnauer. Obserwowała z nadzieją narodziny wolnej Polski. "Zawaliliśmy jedno: nie zadbaliśmy o swoje miejsce w historii".
 • Rafał Trzaskowski
  Do komitetu honorowego uroczystości 4 czerwca zaprosimy wszystkich, którzy uczestniczyli w rozmowach przy Okrągłym Stole - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaproszenia zostaną skierowane m.in. do polityków PiS - Jarosława Kaczyńskiego, Krystyny Pawłowicz i Jarosława Sellina.
 • Aleksandra Dulkiewicz
  Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwołała się do szefa MSWiA od decyzji wojewody pomorskiego pozwalającej Solidarności Stoczni Gdańskiej na organizację 4 czerwca cyklicznego zgromadzenia na Placu Solidarności. Zwróciła się też o zajęcie stanowiska do RPO i prokuratury. W oficjalnych pismach przekonuje, że doszło do nadużycia prawa.
 • Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (L) i członek Rady ECS Władysław Frasyniuk (P) w Europejskim Centrym Solidarności w Gdańsku po konferencji prasowej, 29 bm. Konferencja miała związek z decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, która dotyczy zgody na organizację przez NSZZ Solidarność zgromadzeń na terenie Stoczni Gdańskiej
  Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała w piątek do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha o uchylenie decyzji pozwalającej komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej na przeprowadzenie cyklicznego zgromadzenia 4 czerwca.
 • Aleksandra Dulkiewicz
  Prezydent elekt Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że nie "może być spokojna o przyszłość ECS, kiedy jeden z trzech głównych jego organizatorów, czyli minister kultury i dziedzictwa narodowego postępuje tak, jak postępuje". "Natomiast wierzę, że przyjdzie opamiętanie" - powiedziała na antenie TOK.FM.
 • Donald Tusk
  Obchody rocznicy 4 czerwca mają być dla opozycji punktem startowym do bitwy o Sejm. W sprawę zaangażowany jest bezpośrednio szef Rady Europejskiej - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".