4 czerwca 1989 r. jest bardzo ważną datą, która zmieniła całkowicie ustrój w Polsce - podkreśliła w rozmowie z PAP Zofia Romaszewska, współtwórczyni Biura Interwencji Komitetu Obrony Robotników. Dodała jednocześnie, że określenie "częściowo wolne wybory" jest dyskredytowaniem.
Dzielenie Polaków to pewna maniera, którą szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk postanowił realizować i robi to już od dłuższego czasu - ocenił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem niektóre wystąpienia cały czas wynikają z frustracji po przegranych wyborach.
Wtorkowa rekonstrukcja rządu to techniczna zmiana, którą PiS próbuje przykryć obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. - powiedziała PAP szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem, nic nie jest w stanie poprawić funkcjonowanie rządu PiS.
Nie przewidujemy cenzury ani ingerencji w program - napisał w
poniedziałek prezes Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski w odpowiedzi na
apel wiceszefa NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karola Guzikiewicza
o usunięciu z programu obchodów 4 czerwca wystąpienia Leszka
Jażdżewskiego.
Setki imprez złoży się na Święto Wolności i Solidarności, które odbędzie się w Gdańsku od 1 do 11 czerwca dla uczczenia rocznicy wyborów z 1989 r. 4 czerwca po południu zaplanowano wiec, na którym głos mają zabrać m.in. Donald Tusk i Lech Wałęsa.
Przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku stanął okrągły stół wykonany na specjalne zamówienie na 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. Mebel, przy którym może usiąść około stu osób, będzie przestrzenią do wielu rocznicowych zdarzeń, w tym warsztatów i debat.
Stołeczni radni głosami Koalicji Obywatelskiej przyjęli stanowisko ws. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wcześniej odrzucili podobną propozycję PiS, która jednocześnie upamiętniała 40. rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w ojczyźnie.
"Wybory 4 czerwca są symbolem, ale do tego, co się wydarzyło potem
dorastaliśmy powoli. Byliśmy krajem bez technologii, kapitału,
wyniszczonym sankcjami nałożonymi przez USA po 1981 r. Byliśmy też
naiwni, bez doświadczenia. Przyjeżdżał do nas Zachód i bajki opowiadał. A
my pierwsze prywatyzacje robiliśmy w totalnie nieprzemyślany sposób" - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier, minister gospodarki i prezes PSL, oraz poseł m.in. Sejmu I kadencji.
"Deszcz anemiczny zamiast oczyścić, rozmazał tylko zaschnięte brudy.
Flagi zmoczone zawisły ponuro. Białe zlepiło się z czerwonym. Białe
zlepiło się z czerwonym nie dając w zamian innej barwy. I cisza. I
żadnej nadziei na burzę" - cytuje nam słowa swojej piosenki Paweł Kukiz. Przekonuje, że rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. nie jest dla niego powodem do radości. Co, w takim razie, nim jest?
Do komitetu honorowego uroczystości 4 czerwca zaprosimy wszystkich, którzy uczestniczyli w rozmowach przy Okrągłym Stole - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaproszenia zostaną skierowane m.in. do polityków PiS - Jarosława Kaczyńskiego, Krystyny Pawłowicz i Jarosława Sellina.