• "Komsomolskaja Prawda" ze zdjęciem Józefa Stalina. Numer z 24 czerwca 1941 roku
  Rewizja podejścia do paktu Ribbentrop-Mołotow i zburzenia muru berlińskiego idzie w parze z aktualną radykalizacją polityki zagranicznej Rosji - pisze w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
 • Powstanie Warszawskie. Pomnik na placu Krasińskich w Warszawie
  75 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele KG AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
 • Czeska flaga
  Jeśli tak mocno chcemy ratować II Rzeczpospolitą przed zagładą, jaka spotkała ją we wrześniu 1939 r., to najwyższa pora stawić czoło zwolennikom sojuszu z Niemcami i wybrać przyjaźń z Czechosłowacją.
 • Polska, Niemcy
  Niemiecki historyk Felix Ackermann w środowym artykule na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uznaje, że napaść Adolfa Hitlera na Polskę w 1939 r. wpisuje się w tradycję niemieckiego kolonializmu. Naukowiec opowiedział się za postawieniem w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji.
 • Józef Beck podczas spotkania z Adolfem Hitlerem
  75 lat temu, 5 czerwca 1944 r., w Stanesti-Chirulesti w Rumunii zmarł Józef Beck, legionista, jeden z najbliższych współpracowników marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako minister spraw zagranicznych w latach 1932-1939 obciążany był współodpowiedzialnością za katastrofę wrześniową Polski.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau
  "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.
 • Opuszczony szpital Beelitz-Heilstätten. TUTAJ LECZYŁ SIĘ ADOLF HITLER
  Szpital w Beelitz wybudowany na przełomie XIX i XX stulecia to kompleks interesujących budynków. Przed wojną leczyli się tu pacjenci cierpiący na gruźlicę. W czasie I wojny światowej zamieniono go w lazaret. Największą sławę zyskał po dojściu NSDAP do władzy w Niemczech, kiedy okazało się, że w 1916 roku trafił tu Adolf Hitler, ranny w bitwie nad Sommą. Tutaj, i to całkiem nie tak dawno, grasował seryjny morderca...
 • Zaprzysiężenie gabinetu Kazimierza Bartla. Widoczni od lewej: minister spraw wewnętrznych Kazimierz Młodzianowski, minister przemysłu i handlu Hipolit Gliwic, minister spraw wojskowych Józef Piłsudski, premier Kazimierz Bartel, minister sprawiedliwości Wacław Makowski, minister robót publicznych Witold Broniewski, minister spraw zagranicznych August Zaleski, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Józef Mikułowski-Pomorski (15 maja 1926 r.)
  Pięć razy kierował polskim rządem, był również wicepremierem i ministrem w rządzie Józefa Piłsudskiego. Po wybuchu II wojny światowej Adolf Hitler miał wobec niego specjalne plany. Chciał, by stanął na czele marionetkowego rządu. Torturowany przez gestapo Kazimierz Bartel nie zgodził się jednak zdradzić Polski. Spotkał go za to straszny los.
 • Rainer Stahel i Adolf Hitler (fot. Hermann Historica Munich)
  Czy niemiecki komendant wojskowy Warszawy z czasu Powstania Warszawskiego, Rainer Stahel, który nakazywał rozstrzeliwania Polaków i w ofiarach cywilnych walk "nie widział niczego szczególnego", nie może być nazywany zbrodniarzem wojennym? Rodzina kata Warszawy zapowiada wytoczenie procesu Muzeum Powstania Warszawskiego.
 • Chłopiec na gruzach domu w Warszawie zbombardowanego we wrześniu 1939 roku przez Niemców
  Polska nie zarejestrowała w ONZ zrzeczenia się odszkodowań od Niemiec – przekonuje Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, publicysta i ekspert do spraw międzynarodowych, który przeprowadził własne śledztwo na ten temat. Precyzyjnie oblicza, ile Polsce powinni zapłacić Niemcy za straty spowodowane II wojną światową.