Zmarł Sławomir Pocztarski ps. Bóbr - powstaniec warszawski z Obwodu "Żywiciel", także prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego - poinformowało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. Weteran walk o niepodległą Polskę miał 89 lat.
W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł w wieku 96 lat ostatni żyjący więzień z pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz, żołnierz AK i wieloletni członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Kazimierz Albin - poinformowała PAP pasierbica zmarłego Wanda Nowicka.
AK nie przysłała na Wołyń żadnych posiłków, a pierwszą jednostkę sformowano tam dopiero po "krwawej niedzieli" - mówi o swojej najnowszej książce "Wołyń zdradzony" Piotr Zychowicz. Historyk i publicysta twierdzi, że to był efekt planu "Burza", w imię którego poświęcono naszych rodaków w tamtym regionie. Dodaje, że do połowy 1943 mieszkańcy Kresów dostali większą pomoc... od Niemców niż od polskiego państwa podziemnego.
94-letnia dziś mjr Danuta Szyksznian-Ossowska, pseudonim Sarenka, wystosowała do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego list, w którym zwraca się z prośbą o postawienie w mieście pomnika Armii Krajowej.
Niemiecka telewizja ZDF zapowiedziała w sobotę odwołanie
się od wyroku krakowskiego sądu okręgowego ws. serialu "Nasze matki,
nasi ojcowie". Sąd nakazał producentom m.in. publikację przeprosin za
nieuprawioną sugestię, że żołnierze AK reprezentowali postawy
antysemickie i nacjonalistyczne.
Podczas wtorkowej rozprawy przed Sądem Okręgowym w Krakowie wygłoszono mowy końcowe w procesie cywilnym, który twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" wytoczyli żołnierze AK. Uważają oni, że produkcja narusza ich dobra osobiste.
W wieku 93 lat w Warszawie zmarł badacz podziemnego kompleksu Riese w Górach Śląskich, żołnierz i egzekutor Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich prof. Jacek Wilczur. Jak podała na swojej stronie "Rzeczpospolita" prof. Wilczur zmarł we wtorek.
Podjąłem decyzję, by zwiększyć dwukrotnie fundusz wsparcia dla żyjących powstańców, żołnierzy AK, żołnierzy wyklętych, a także by groby m.in. powstańców warszawskich, które nie mają już opiekunów, były utrzymywane przez państwo - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.
IPN bada trzy hipotezy dotyczące miejsca ukrycia zwłok rtm. Witolda Pileckiego - przypomina w rozmowie z PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że ciało rotmistrza wrzucono do dołu śmierci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Stanisław Likiernik, jeden z ostatnich żołnierzy Kedywu AK, nie żyje - poinformował jego przyjaciel Emil Marat. Podczas okupacji niemieckiej Likiernik brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari.