Unia nie została stworzona po to, by rozwiązywać problemy funduszy regionalnych, strukturalnych, dopłat dla rolników... Powstała, by za wszelką cenę zapobiec kolejnym wojnom - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti w Magazynie DGP były szef dyplomacji, Adam Daniel Rotfeld.
KE i rządy państw UE powinny zawiesić rozmowy akcesyjne z Turcją, jeśli kraj ten wprowadzi zmiany w konstytucji - takie wezwanie znalazło się w przyjętym w czwartek przez Parlament Europejski sprawozdaniu nt. rocznych postępów reform w tym państwie.
W negocjacjach dotyczących stworzenia rządu w Islandii powrócił temat
ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii
Europejskiej - poinformował w poniedziałek przedstawiciel jednej z
partii uczestniczących w rozmowach.
Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał do zamrożenia negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Zdaniem europosłów, w ten sposób UE powinna zareagować na represje, przeprowadzane przez Ankarę po lipcowej próbie puczu.
Siedmiu na dziesięciu Norwegów jest przeciwnych członkostwu kraju w Unii Europejskiej. W 20 lat po ostatnim norweskim referendum w tej sprawie liczba euroentuzjastów jest tak mała, że temat praktycznie przestał być tematem debaty politycznej.
Chorwaci postanowili w referendum, że chcą przystąpić do Unii Europejskiej. Teraz potrzebna jest ratyfikacja traktatu w parlamentach krajów Wspólnoty. W polskim Sejmie może być problem. Wszystko przez spór między Platformą Obywatelską i PiS.
Ludwik Dorn znalazł sposób, by zagrać na nosie Donaldowi Tuskowi, i to na arenie europejskiej. O pomoc zaś poprosił szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pomysł blokowania wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej - taka bowiem była propozycja polityka Solidarnej Polski - posłowie PO określili mianem skandalu.
Przywódcy Unii Europejskiej się cieszą. Podczas gdy słychać głosy, że Wspólnota dogorywa, są chętni do wstąpienia. Chorwaci poparli w referendum akcesję swojego kraju do Unii. Dobrą wiadomością dla Chorwacji, regionu i Europy nazwali wyniki głosowania szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej: Herman Van Rompuy i Jose Manuel Barroso.
UE postanowiła otworzyć w poniedziałek cztery pierwsze rozdziały negocjacji akcesyjnych z Islandią. Dwa z nich, dotyczące nauki i kultury oraz badań, zostały od razu zamknięte ze względu na dużą zbieżność prawa UE i Islandii w tych obszarach.
Najpewniej pod koniec czerwca odbędzie się Konferencja Międzyrządowa państw UE w celu zakończenia negocjacji akcesyjnych z Chorwacją - poinformowały w piątek źródła francuskie. Decyzja w tej sprawie nie zapadnie więc w przyszłym tygodniu na szczycie UE.