• Fragment plakatu do "Powidoków" Andrzeja Wajdy
  Nic nie rozsierdziło władzy komunistycznej bardziej, jak to, że Karol Wojtyła został papieżem. Nic tak nie uderzy w obecną władzę, jak Oscar dla "Powidoków". To oczywiście film o  wielkim artyście i Polaku – Władysławie Strzemińskim, z wybitną kreacją Bogusława Lindy. Ale i pośmiertny krzyk z ostrzeżeniem, do czego doprowadza narzucanie jednego sposobu myślenia, jednego spojrzenia na sztukę. Chciałbym się mylić, ale TVP pod obecnymi rządami "Powidoków" - podobnie jak i "Idy" - raczej nie pokaże.
 • Powidoki
  "Mistrz Jedi polskiego kina Andrzej Wajda przedstawia w »Powidokach« kolejny gorzki epizod z brutalnej historii swojego kraju. Tym razem tematem czyni awangardowego malarza Władysława Strzemińskiego, męczennika filisterskiej, stalinowskiej ortodoksji, ale jest być może cień osobistej identyfikacji w tym liście miłosnym od jednego polskiego artysty dysydenta do drugiego" - pisał o "Powidokach" w "The Hollywood Reporter" Stephen Dalton. Komisja Oscarowa zdecydowała, że będzie to polski kandydat do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".
 • Powidoki
  "Powidoki" Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny - poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 • Na zdjęciu archiwalnym z 27.11.2013 r. reżyser Andrzej Wajda podczas spotkania promującego książkę "Andrzej Wajda. Podejrzany" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki
  Andrzej Wajda kończy 90 lat. Z tej okazji w całym kraju odbędą się imprezy, przeglądy i wystawy związane z wybitnym polskim reżyserem. W 2000 r. Wajda został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości; autor m.in. filmów "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
 • Agnieszka Holland
  Agnieszka Holland nie będzie walczyć o Oscara. Amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała jej film "Gorejący Krzew", zgłoszony przez Czeską Akademię Filmową - dowiedziało się Polskie Radio.
 • Agnieszka Holland walczy o Oscara dla Czech
  Czesi zgłosili do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej film Agnieszki Holland "Gorejący krzew". Głośna produkcja będzie ubiegać się o nominację do Oscara w tej samej kategorii, co film Andrzeja Wajdy "Wałęsa: Człowiek z nadziei".
 • Andrzej Wajda i Lech Wałęsa
  Film Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei" ma szansę na Oscara. Tak uważa były prezydent Lech Wałęsa, którego życiorys zainspirował twórców filmu.