• Leki
  - Bakterie uodparniają się na antybiotyki szybciej, niż jesteśmy w stanie wyprodukować i wprowadzić do lecznictwa nowe antybiotyki - zauważył prof. Rafał Gierczyński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jak można zaradzić tej sytuacji?
 • Leki na dłoni
  Infekcja jest jak bitwa tocząca się w naszym ciele. Aby wspomóc w niej organizm, odpoczynek może nie wystarczyć i konieczna będzie antybiotykoterapia. Pamiętaj jednak, że leki nie są obojętne dla organizmu, czasem mogą nieść skutki uboczne, powikłania lub po prostu nie zadziałać. Jak powinna wyglądać kuracja, by była maksymalnie skuteczna?
 • W sezonie grypowym łatwo pomylić zwykłą infekcję wirusową z poważnym zakażeniem bakteryjnym. Ważne jest więc, aby rozpoznać zawczasu charakterystyczne objawy i reagować, jeśli to coś poważniejszego niż zwykłe przeziębienie.
 • Chore dziecko
  Zbyt pochopne podanie dziecku antybiotyku może sprawić, że bakterie, które nie są przyczyną infekcji dróg oddechowych, nabiorą oporności. Zanim więc sięgniemy po lek, warto sprawdzić, czy ból gardła, katar i gorączka są objawami infekcji bakteryjnej, która rzeczywiście wymaga antybiotykoterapii. Jak to zrobić?
 • Lekarstwo
  Z powodu nadużywania antybiotyków coraz więcej drobnoustrojów nie poddaje się ich działaniom – alarmują eksperci. WHO szacuje, że 40 proc. antybiotyków przepisywanych jest niewłaściwie.
 • Diabeł tasmański
  Kiedy tradycyjne antybiotyki przestają być skuteczne, naukowcy szukają substancji, które mogłyby je zastąpić.
 • Lekarz podnosi kciuk do góry
  Magnetoterapia, nazywana przez naukowców „antybiotykiem XXI wieku”, jest coraz częściej wykorzystywana jako bezinwazyjna metoda walki z chorobami cywilizacyjnymi. Terapia wykorzystująca pole magnetyczne leczy też m.in. bezsenność, migrenę i działa przeciwbólowo.
 • Naukowiec w laboratorium
  Świat jest u progu nowej ery, tak zwanej ery post-antybiotykowej. Tak sugerują światowi naukowcy oraz autorzy specjalnej publikacji w medycznym tygodniku „The Lancet”. Ostrzeżenia o tym, że niegroźne dziś choroby zakaźne znów mogą zacząć zabijać pojawiają się w ramach Światowego Tygodnia Świadomości Antybiotyków.
 • Lekarz podaje pacjentowi lekarstwo
  Antybiotyki nie działają na wirusy i nie leczą gorączki. To cudowna broń do walki z bakteriami, ale powinniśmy sięgać po nią rozważnie i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Przypominają o tym eksperci z okazji pierwszego Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Jest on obchodzony od dziś do 22 listopada z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
 • Antybiotyk
  Eksperci apelują, aby antybiotyków używać z wielką rozwagą. Jest to apel do wszystkich osób, które mogą mieć dostęp do tych substancji, ratujących życie.