• Obraz "Ekstaza św. Franciszka" autorstwa hiszpańskiego malarza El Greco
  "Jeśli jest tak, jak podejrzewamy, to jeden z obrazów znajdujących się w naszej kolekcji może okazać się takim samym cudem i niespodzianką, jakim przed sześcioma dekadami było odkrycie obrazu "Ekstaza św. Franciszka" pędzla El Greca" - mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach ks. dr Robert Mirończuk. I dodaje, że dzieło najprawdopodobniej wyszło spod ręki hiszpańskiego mistrza, który swoją sławą dorównuje genialnemu rodakowi.
 • Krystyna Janda
  Krystyna Janda uważa, że artyści nie powinni być obojętni na to, co dzieje się w społeczeństwie, w którym żyją. "Artysta swoim dziełem ma prawo do protestu, specjalnego spojrzenia i interpretacji. Od tego też jest sztuka, odkąd istnieje"
 • Tymon Tymański
  Tymon Tymański należy do grona polskich artystów, którzy balansują na granicy komercji i muzycznej awangardy. Jak sam przyznaje, nie widzi problemu w tym, że zajmuje się sztuką, a po godzinach "sprzedaje się" w mediach.
 • Protest przeciwko filmowi z nagim mężczyzną i figurą Chrystusa
  "Nie możemy milczeć, bo to godzi w nasze uczucia jako katolików" - tłumaczyła posłanka PiS Anna Sobecka uczestnicząca w proteście przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Ponad sto osób zebrało się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Przynieśli biało-czerwone flagi, transparenty, w dłoniach trzymali krzyże.
 • Poseł PiS Stanisław Pięta znany jest z tego, że nie bawi się w konwenanse. Ostro skomentował pokazywany w Centrum Sztuki Współczesnej film artysty, na którym nagi mężczyzna ociera się o figurę Chrystusa przybitego do krzyża.
 • Każdy amator sztuki, który chciałby dziś zwiedzić galerię lub muzeum, musi liczyć się z tym, że zamiast eksponatów zobaczy zamknięte drzwi, a przed wejściem zostanie mu wręczony egzemplarz "Gazety Strajkowej". Muzea Narodowe w Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie, warszawska Zachęta i Muzeum Sztuki w Łodzi - to tylko niektóre instytucje, które przyłączyły się do dzisiejszego strajku, mającego na celu zwrócenie uwagi na problemy artystów.
 • Słynny malarz Stasys Eidrigevicius został właśnie uhonorowany członkostwem Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie. W rozmowie z Pap Life opowiedział o swoje twórczości oraz o tym, jaki jest jego przepis na to, by zostać artystą.
 • Madonna
  Prawdziwego artystę poznaje się po tym, że dla sztuki jest w stanie zrobić dosłownie wszystko. Nie uznaje granic i barier, zawsze robi to, co uważa za stosowne. Zobacz słynnych ludzi, którzy czasem ryzykują, ale wszystko w imię miłości do swojej pracy.
 • Andy Warhol
  Andy Warhol to artysta, który już za życia stał się ikoną popkultury. W 25. rocznicę śmierci, najsłynniejszego przedstawiciela pop-artu wspomina Wojciech Fibak. Polski tenisista, znał Warhola osobiście, jednak do jego sztuki zawsze podchodził z dużym dystansem.
 • Sztuka czy pornografia?
  Autorem tej niezwykłej instalacji jest Jamie McCartney. Dzieło nosi nazwę „The Great Wall of Vagina. The Great Wall…” i wykonane jest z autentycznych odlewów damskich genitaliów. Modelki, które zgodziły się na udział w niecodziennym projekcie, to kobiety w przedziale wiekowym od 18-76 lat, a wykonanie wszystkich odlewów zajęło artyście 5 lat. Podobno nie ma złej interpretacji dzieła sztuki, ale mimo wszystko trudno nie zadać pytania: co autor miał na myśli…