• Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz w Oświęcimiu
  27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze ok. 7 tys. - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.
 • Największą grupą narodowościową wśród szeregowych 60. armii, która otwierała bramy niemieckiego obozu zagłady, stanowili Ukraińcy
  Rosyjski minister Siergiej Ławrow zdążył już wykpić polskiego szefa dyplomacji po jego słowach o tym, kto naprawdę wyzwalał Auschwitz. Tymczasem z oficjalnych dokumentów sowieckiej armii, wynika, że Grzegorz Schetyna miał rację. Największą grupą narodowościową wśród szeregowych 60. armii, która otwierała bramy niemieckiego obozu zagłady, stanowili właśnie Ukraińcy .
 • Kreml w Moskwie
  W Polsce raczej nikt nie wspomni o roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Europy - takie przypuszczenie wyraził na konferencji prasowej w Moskwie minister kultury Rosji Władimir Medinski. W jego ocenie, podczas jutrzejszych obchodów wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau, niewiele będzie się mówiło o ogromnym wkładzie ZSRR w walce z hitlerowskimi Niemcami.
 • Grzegorz Schetyna
  W rosyjskich mediach nie milknie dyskusja o roli Armii Czerwonej w wyzwalaniu Europy. Medialną burzę wywołała wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dla pierwszego programu Polskiego Radia. Grzegorz Schetyna stwierdził, że pierwsi jako wyzwoliciele weszli do obozu Auschwitz - Birkenau żołnierze ukraińscy.
 • Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister spraw zagraniczych Grzegorz Schetyna
  Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podtrzymuje swoje słowa o wyzwoleniu obozu Auschwitz. Jego wczorajsza wypowiedź na ten temat odbiła się głośnym echem w Rosji.
 • Siergiej Ławrow
  Szef polskiej dyplomacji zachował się niestosownie. Tak komentowana jest w Rosji wypowiedź Grzegorza Schetyny, dotycząca wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau przez żołnierzy ukraińskich. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, podczas jednej z konferencji prasowych, nazwał ją "bluźnierstwem".
 • Auschwitz
  Najważniejsi w czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu będą byli więźniowie, a nie politycy - mówi IAR Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz-Birkenau. W czasie uroczystości przed bramą dawnego obozu w Brzezińce, pojawi się około 250-300 osób, które przeżyły piekło w nazistowskim obozie zagłady.
 • Widok głównej ulicy getta krakowskiego po jego likwidacji w 1943 r.
  "Świadkowie - zapomniane głosy. Holocaust" to opowieść o wymordowaniu przez reżim nazistowski ponad sześciu milionów ludzi, w większości Żydów. Ponad sto osób, świadków i uczestników, przestawia nieubarwione, poruszające obrazy świata gett, obozów i marszów śmierci. Wśród historii mówiących o niewyobrażalnych potwornościach są jednak i takie, które świadczą o nadziei i przetrwaniu.