• Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz w Oświęcimiu
  75 lat temu w Auschwitz II-Birkenau zbuntowali się więźniowie Sonderkommanda. Byli to głównie Żydzi, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Wydarzenia z 7 października 1944 r. to największy bunt w historii obozu.
 • Marsz Żywych
  Po zmówieniu modlitwy kadisz w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau zakończyła się główna ceremonia tegorocznego Marszu Żywych. Jest on wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. W Marszu Żywych uczestniczyło ponad 10 tys. uczestników. W tym roku odbył się on w 80. rocznicę wybuchu II wojny. Mija też 75. rocznica deportacji do Auschwitz Żydów z Węgier. Spośród ok. 430 tys. przywiezionych do obozu ocalała garstka. 75 lat temu Niemcy zlikwidowali getto Litzmannstadt (Łódź). Żydów z niego przewieźli do Auschwitz. Większość została uśmiercona w komorach gazowych.
 • Brama obozu Auschwitz II-Birkenau
  Śledczy z Oświęcimia przekazali prokuraturze rejonowej Kraków Krowodrza sprawę trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego Auschwitz II-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia – podali w poniedziałek śledczy.
 • Obóz KL Birkenau
  Na terenie przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, na którym stoi poobozowy budynek tzw. małych ziemniaczarek, Niemcy mogli podczas wojny wysypywać prochy swoich ofiar – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie krakowskiego oddziału IPN.
 • Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau
  Hubert Zafke, 95-letni sanitariusz z Auschwitz-Birkenau, stanął przed sądem w Neubrandenburgu. Mężczyzna oskarżony jest o współudział w zamordowaniu 3681 osób w obozie zagłady Auschwitz. Proces był już trzykrotnie przekładany na prośbę obrońcy byłego sanitariusza. Powodem był rzekomo zły stan zdrowia oskarżonego - podwyższone ciśnienie i myśli samobójcze.
 • Reinhold Hanning doprowadzany na salę sądową
  Sąd w Detmold skazał w piątek byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau, Reinholda Hanninga, na pięć lat więzienia. 94-letni były esesman został uznany za winnego pomocnictwa w zamordowaniu co najmniej 170 tys. więźniów.
 • PRZEDMIOTY OFIAR OBOZU KONCENTRACYJNEGO AUSCHWITZ-BIRKENAU ODNALEZIONE
  Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem - takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.
 • KL Auschwitz. Archiwalne ZDJĘCIA z czasów wojny
  Część tych zdjęć wykonali esesmani z załogi KL Auschwitz-Birkenau, niektóre fotografie zrobili żołnierze radzieccy po wyzwoleniu więźniów w styczniu 1945 roku. Wszystkie są wstrząsające. Dokumentują pracę fabryki śmierci, jaką był niemiecki obóz koncentracyjny.
 • Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dokładnie 69 lat temu bramy obozu Auschwitz-Birkenau otworzyli rosyjscy żołnierze, wyzwalając siedem tysięcy przebywających tam więźniów.
 • Gwiazda Dawida na pierwszym słowie Księgi Rodzaju
  Największa w historii delegacja izraelskiego parlamentu - Knesetu przyjeżdża do Polski na obchody 69. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Parlamentarzyści wezmą też udział w organizowanym przez Sejm Międzyparlamentarnym Zgromadzeniu w Krakowie.