75 lat temu w Auschwitz II-Birkenau zbuntowali się więźniowie Sonderkommanda. Byli to głównie Żydzi, których Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Wydarzenia z 7 października 1944 r. to największy bunt w historii obozu.
79 lat temu, nocą z 6 na 7 lipca, podczas apelu, który Niemcy zarządzili po ujawnieniu ucieczki z KL Auschwitz więźnia Tadeusza Wiejowskiego, zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą ofiarą obozu, który pochłonął życie ponad 1,1 mln osób.
"Zawsze będę przeciw zakłamywaniu historii, niezależnie czy z powodu niezrozumienia, czy złej woli" - pisze przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder na łamach środowej "Rzeczpospolitej".
Na terenie przy byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, na którym stoi poobozowy budynek tzw. małych ziemniaczarek, Niemcy mogli podczas wojny wysypywać prochy swoich ofiar – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie krakowskiego oddziału IPN.
Krytyka premier po słowach wypowiedzianych w Auschwitz jest wynikiem cynicznej gry b. premiera Donalda Tuska i PO przeciwko Polsce i rządowi- podkreśliła posłanka PiS Joanna Lichocka. To, co powiedziała premier jest oczywiste, państwo musi być w stanie bronić w swoich obywateli - dodała.
Ambasada RP w Londynie podjęła interwencję w BBC w związku z komentarzem dziennikarza tej redakcji na temat współodpowiedzialności m.in. Polaków za Holokaust - poinformowała PAP rzecznik MSZ Joanna Wajda.
"Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.
Przed pomnikiem ofiar obozu w Auschwitz-Birkenau papież Franciszek rozmawiał krótko ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, którzy z narażeniem życia podczas wojny nieśli pomoc Żydom. Na spotkanie z Ojcem Świętym do byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau przybyło ich ponad 20.
W czwartek po południu trzykilometrową trasę z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau przeszło kilka tysięcy Żydów i Polaków. W ten sposób upamiętniają ofiary Zagłady.
Władze muzeum w Auschwitz chciały ułatwić zwiedzanie podczas afrykańskich upałów nad Polską. Dlatego też przy wejściu do byłego niemieckiego obozu zagłady zamontowano kurtyny wodne. Część więźniów uznała jednak, że zraszacze przypominają prysznice, a to przywołało bolesne wspomnienia.