• Probówki z krwią
  Medycyna laboratoryjna to jedno z najważniejszych i najbardziej obiektywnych źródeł, opisujących stan zdrowia pacjenta; niestety rola badań jest niedoceniana i często traktowana jako zbędny koszt – przypominają diagności, którzy w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Badanie piersi: mammografia
  Z roku na rok maleje w regionie liczba osób zgłaszających się na badania profilaktyczne – poinformowała dyrektor świętokrzyskiego NFZ Małgorzata Kiebzak. Jedynie co piąta uprawniona pacjentka korzysta z programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
 • Co warto wiedzieć o nowotworze prostaty
  Każdego dnia z powodu raka prostaty umiera w Polsce 10 mężczyzn. Już sam ten fakt powinien mobilizować panów do regularnych profilaktycznych badań. Większość jednak unika ich jak ognia, a do lekarza trafia zwykle dopiero po długich namowach bliskich.
 • Lekarz w fartuchu z różową wstążeczką
  Rak piersi jest wyleczalny, jeśli zadbamy o badania profilaktyczne - przekonują specjaliści i osoby, które pokonały tę chorobę.
 • Mężczyzna u lekarza
  Polski mężczyzna chciałby być jak agent 007: odważny, wysportowany i silny, a do tego zdrowy! Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że nie tylko zaczęli dbać o siebie, ale też przestają się wstydzi szukania porad w gabinetach specjalistów.
 • Kobieta u lekarza
  Jak często wykonujemy badania? Czy tylko wtedy, gdy nam coś dolega, badania okresowe konieczne do pracy, a może jeszcze rzadziej? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pewne badania powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, bez względu na to, jak się aktualnie czujemy.
 • Kobiety niechętnie poddają się badaniom
  Troszczą się o innych, zapominając o sobie. Polki zaniedbują zdrowie i profilaktykę. Tylko co czwarta kobieta zgłasza się na cytologię, a zaledwie 45 procent wykonuje mammografię. Badania te pozwalają wykryć wcześniej nowotwór, kiedy szanse na wyleczenie są niemal stu procentowe.