• prof. Jacek Zaremba Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Teraz genetyka to polityka. Jednak w tej sprawie jestem gotów użyć najmocniejszych słów. (...) Mogę mówić o kanaliach, ale chyba wolę słowo rosyjskie swołocz. Niektórzy z polityków prawej strony właśnie tak się zachowują" - mówi prof. Jacek Zaremba, specjalista w zakresie genetyki, w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Kobieta w ciąży trzyma się za plecy
  Ciąża to czas wielkiego oczekiwania na upragnionego potomka, ale też wątpliwości i niepokoju. Dlatego tak kluczową rolę spełnia diagnostyka prenatalna, która daje informację o zdrowiu dziecka oraz szacuje m.in. ryzyko wad rozwojowych czy chorób genetycznych. Badania prenatalne to aktualnie nie możliwość, ale konieczność, jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej ciąży – przekonują specjaliści.
 • Badanie krwi w ciąży
  Badania prenatalne nie są wykonywane głównie po to, żeby wykrywać wadę rozwojową lub genetyczną płodu, lecz żeby uspokoić kobietę w ciąży, że wszystko jest w porządku – przekonywali eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.
 • Noworodek w szpitalu
  3,14 promila wyniósł w 2016 r. wskaźnik umieralności okołoporodowej w województwie świętokrzyskim. To najlepszy wynik w kraju. W opinii krajowego konsultanta w dziedzinie ginekologii, to efekt m. in. dobrej realizacji w regionie trójstopniowego systemu opieki nad ciężarną i noworodkiem.
 • Ciąża
  Coraz więcej kobiet, z różnych przyczyn, decyduje się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Część dopiero po 30-tce poznaje partnera życiowego, niektóre odkładają plany rodzinne z uwagi na sytuację zawodową lub ekonomiczną. Decydujesz się na ciążę po 35 roku życia? Sprawdź, jak możesz się do niej przygotować i co powinnaś wiedzieć, zanim rozpoczniesz starania o malucha.
 • Porody w domu, sale jednoosobowe dla każdej matki, znieczulenie na życzenie - takie propozycje trafiły do Ministerstwa Zdrowia, w którym toczy się dyskusja na temat nowych standardów okołoporodowych.
 • Kobieta w ciąży ogląda USG
  Badania prenatalne, w tym badania przesiewowe i diagnostyczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia dziecka m.in. wykryć wady wrodzone lub choroby genetyczne. Mimo to wiele par wciąż ma wątpliwości, czy są bezpieczne dla płodu i czy rzeczywiście warto je wykonywać. Jaka jest prawda?
 • Badanie ciężarnej
  Badania prenatalne, w tym badania przesiewowe i diagnostyczne mogą dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia dziecka m.in. wykryć wady wrodzone lub choroby genetyczne. Mimo to wiele par wciąż ma wątpliwości, czy są bezpieczne dla płodu i czy rzeczywiście warto je wykonywać. Jaka jest prawda?
 • Kobieta w ciąży
  Kobiety spełniające zdrowotne lub wiekowe kryteria mają zapewniony bezpłatny dostęp do badań prenatalnych - ocenia NIK. Zaznacza też, że żadna grupa ciężarnych nie jest zupełnie wolna od ryzyka wad wrodzonych u dzieci, dlatego wszystkie powinny mieć prawo bezpłatnych badań.
 • Dr n. med. Marzena Dębska
  "Nie tak dawno operowaliśmy serce płodu u Polki mieszkającej na stałe w Anglii. Była tam zakwalifikowana przez lekarzy do przerwania ciąży. Dowiedziała się o nas, o Szpitalu Bielańskim i możliwości leczenia. Zrobiliśmy prenatalną plastykę zastawki, po czym urodziła w Londynie zdrowe dziecko" - opowiada w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dr n. med. Marzena Dębska.