• Bakterie na płytce
  Lawinowo rośnie liczba zarażeń superbakteriami, które są odporne na antybiotykoterapię. Skąd się biorą?
 • Pasta do zębów i szczoteczka
  W szpitalu Uniwersytetu Medycznego w Aalborgu pacjenci przed operacją muszą umyć zęby. Nowe zalecenie powoduje ograniczenie infekcji występujących po zabiegu. Jest to projekt jednej z pielęgniarek - Anity Tracey. Badania trwały dwa lata. Pacjenci przed operacją myli zęby czterokrotnie. Także po operacji musieli dbać o higienę jamy ustnej.
 • Hodowla bakterii Klebsiella pneumoniae, potocznie zwanych New Delhi
  Coraz częściej słyszy się w Polsce o zakażeniach powodowanych przez oporną na wszelkie antybiotyki bakterię New Delhi. Pod tą geograficznie brzmiącą nazwą mogą się kryć różne bakterie. W walce z zakażeniami przez nie powodowanymi ważną rolę odgrywa zwykłe mycie rąk.
 • Pneumokoki
  - Pneumokoki to bakterie bardzo rozpowszechnione u człowieka - powiedziała dr Aneta Górska-Kot. Ordynator Oddziału Pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie dodała, że głównym rezerwuarem tych bakterii są małe dzieci.
 • Kobieta kaszle
  Ostry ból gardła, problemy z przełykaniem, gorączka. To może być angina – choroba, którą można zarazić się niemal wszędzie. Choć wywołujące ją bakterie są szczególnie aktywne latem (bo w wysokich temperaturach rozwijają się szybciej i skuteczniej), jesienią, w sezonie infekcji, również łatwo o zachorowanie.
 • Kapsułki
  Lekarze wypisujący chorym antybiotyki, zwykle zalecają im osłonowo probiotyki w kapsułkach. Nowe badania pokazują jednak, że probiotyki mogą nam czasami utrudnić powrót do odpowiedniej formy po terapii antybiotykami.
 • Kapsułki
  Probiotyki to niezbędny element jesienno-zimowej profilaktyki. Nie tylko dbają o zdrowie jelit i wzmacniają układ odpornościowy, ale coraz częściej ukazują się badania potwierdzające ich korzystny wpływ na zdrowie zębów. Innowacyjne probiotyki mogłyby pomóc m.in. w walce z próchnicą.
 • Kobieta w bieliźnie
  Po wakacjach najczęściej wraca się wypoczętym i zrelaksowanym, ale może też przydarzyć się nam nieprzyjemna pamiątka – infekcja intymna, która zburzy całą radość z urlopu. Niestety, bywa też tak, że problem wciąż powraca, pomimo podejmowania prób leczenia. W jaki sposób je leczyć, żeby pozbyć się ich raz na zawsze?
 • Sok z wiśni
  Chronią wyściółkę jelita i pomagają opanować stany zapalne – takie zbawienne działanie wiśni odkryli amerykańscy naukowcy. Okazuje się, że te smaczne owoce zwiększają ilość tak zwanych dobry bakterii w przewodzie pokarmowym.
 • Fontanna
  W upalne dni wiele osób, także rodziców z małymi dziećmi, szuka ochłody mocząc nogi i ręce, a nawet kąpiąc się w miejskich fontannach. Sanepid ostrzega, że takie zachowanie niesie ryzyko dla zdrowia, bo woda w fontannach może być źródłem m.in. drobnoustrojów i pasożytów.