• Rosomak - ćwiczenia na poligonie
  Produkcja transportera już niedługo może się zakończyć. Wszystko przez rażące polskie błędy, których można było uniknąć.
 • Europa przegra, gdy będzie stawiała wyłącznie na regulację, biurokratyzację i wprowadzanie norm – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jan Kulczyk. Jego zdaniem nadmierna regulacja się nie sprawdza. Potrzebne są takie rozwiązania, które dadzą polityce demokrację, a biznesowi – wolny rynek. Jak podkreśla, Europejczycy powinni przypomnieć sobie o potencjale Starego Kontynentu, a jednocześnie zadbać o inne, biedniejsze regiony świata.
 • Urzędnik przybija pieczątkę
  Gdy premier zapowiada zaciskanie pasa, w ministerstwach i urzędach wojewódzkich znów przybywa etatów
 • Biuro, zdjęcie ilustracyjne
  Kto jest największym wrogiem polskich firm? Z najnowszych badań wynika, że przedsiębiorcy narzekają na urzędników. Znacznie łatwiej jest prowadzić firmę nawet w Beninie, czy Zimbabwe. nie fatalnie jest z dostępem dla emerytury.
 • Profesor Marcin Król
  Administracja to przechowalnia. Wielka przechowalnia setek tysięcy osób, wśród których jest wyjątkowo dużo nierobów i świń. Ale to się nie zmieni bez zmiany zasad funkcjonowania partyjnego systemu politycznego - pisze profesor Marcin Król.
 • Urzędnik
  W Krakowie formularz rejestracji auta podlega 30 czynnościom urzędniczym, w Gdańsku - 88. Ile urzędów, tyle systemów załatwiania spraw. Wszystko przez brak standardów w samorządach. Efekt? Wszechwładna biurokracja.
 • Andrzej Andrysiak
  Pięć milionów dokumentów - tyle rocznie będą musiały wystawić od nowego roku firmy handlujące węglem. Jeśli papierka nie wystawią, zapłacą akcyzę. Pięć milionów dokumentów - tyle więcej dostaną do sprawdzenia urzędnicy. Będą dwoić się i troić, by papiery sprawdzić i błędy wyłapać, bo takie wytyczne przyjdą z góry. A za każdy błąd firma zapłaci słono, bo przecież tu o nasze, państwowe, pieniądze idzie.
 • Rybiński: Upadek Rzymu szesnaście wieków później, czyli idzie nowe średniowiecze
  W V wieku naszej ery upadło Cesarstwo Rzymskie. Minęło ponad szesnaście wieków i wszystko wskazuje na to, że historia się powtórzy. A podobieństw jest bardzo wiele.
 • Reforma służby zdrowia grzęźnie w przepisach
  Zadłużone stale miały się przekształcać w spółki i być oszczędnie zarządzane. Ale dyrektorom trudno ciąć koszty, bo nie mogą decydować o wielkości załogi.
 • Dominika Sikora
  Scenariusz jest taki sam: rząd zapowiada ułatwienia w prawie, potem strzela sobie w kolano, a na końcu jest niewypał. Przykłady: jedno okienko dla zakładających firmę, świadectwa pracy raz na dwa lata, druk potwierdzający prawo do leczenia raz na rok. Ma być szybko i prosto, wychodzi jak zwykle - pisze Dominika Sikora.